Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 658
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Jacek Malczewski rozpoczął systematyczne studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w połowie 1873 roku. Jego pierwszymi nauczycielami byli Władysław Łuszczkiewicz, malarz historyczny i znany historyk sztuki oraz Feliks Szynalewski. Nad jego nauką czuwał także Jan Matejko, którego Malczewski darzył wielką atencją.

Więcej

Jacek Malczewski rozpoczął systematyczne studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w połowie 1873 roku. Jego pierwszymi nauczycielami byli Władysław Łuszczkiewicz, malarz historyczny i znany historyk sztuki oraz Feliks Szynalewski. Nad jego nauką czuwał także Jan Matejko, którego Malczewski darzył wielką atencją. Naukę u Łuszczkiewicza Malczewski wspominał w marcu 1873 roku w liście do przyjaciela, Piotra Hubala Dobrzańskiego: „daje mi od czasu do czasu rysunki anatomiczne do kopiowania […]. Uczęszczam pilnie na wszystkie wykłady, w domu czytam po francusku życie św. Franciszka, które mnie bardzo zajmuje [...] Uważam, że coraz więcej trzeba w sobie skupić zasobu moralnego”[1]. Malczewski doceniał też rolę nauki rysunku. Pisał o tym w liście do rodziców: „Rysunek, kochani Rodzice to grunt, a rysunek doskonały jest rzeczą bardzo rzadką, bardzo trudną i wiele pracy wymagającą”[2].
Efektem nauki rysunku jest prezentowane studium ukazujące barokowe stalle w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. 30 lipca 1874 roku, a więc wraz z końcem roku szkolnego, Jacek Malczewski podpisał asygnatę na 20 złotych reńskich, które otrzymał od dyrekcji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych jako nagrodę za  „wykreślenie perspektywiczne” stalli. Przyznanie nagrody potwierdzone zostało przez Jana Matejkę i Floriana Cynka.

Bibliografia:

  1. [1] J. Puciata-Pawłowska, Jacek Malczewski, Wrocław 1968, s. 17.

  2. [2] A. Heydel, Jacek Malczewski. Życie i dzieło, Kraków 1933, s. 55.
     

Opracowanie: Urszula Kozakowska-Zaucha (Muzeum Narodowe w Krakowie),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Stalle kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu” Jacka Malczewskiego

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: