Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Jacek Malczewski (1854–1929)
- Czas powstania 1874
- Miejsce powstania Szkoła Sztuk Pięknych w Krakowie
- Wymiary wysokość: 59,5 cm, szerokość: 48,5 cm
- Oznaczenie autorskie w prawym dolnym rogu sygn.: „J. Malczewski”
- Numer inwentarzowy R 32
- Muzeum Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Dostępność w magazynie
- Tematy ciało, narysowane
- Technika rysunek ołówkiem, rysunek tuszem, rysunek sepią
- Data pozyskania 1874, wyróżniona praca studencka
- Prawa do obiektu Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualna Małopolska
- Tagi domena publiczna , Wirtualna Małopolska , Jacek Malczewski , 2D , rysunek , Kraków
Jacek Malczewski rozpoczął systematyczne studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w połowie 1873 roku. Jego pierwszymi nauczycielami byli Władysław Łuszczkiewicz, malarz historyczny i znany historyk sztuki oraz Feliks Szynalewski. Nad jego nauką czuwał także Jan Matejko, którego Malczewski darzył wielką atencją.
Więcej Jacek Malczewski rozpoczął systematyczne studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w połowie 1873 roku. Jego pierwszymi nauczycielami byli Władysław Łuszczkiewicz, malarz historyczny i znany historyk sztuki oraz Feliks Szynalewski. Nad jego nauką czuwał także Jan Matejko, którego Malczewski darzył wielką atencją. Naukę u Łuszczkiewicza Malczewski wspominał w marcu 1873 roku w liście do przyjaciela, Piotra Hubala Dobrzańskiego: „daje mi od czasu do czasu rysunki anatomiczne do kopiowania […]. Uczęszczam pilnie na wszystkie wykłady, w domu czytam po francusku życie św. Franciszka, które mnie bardzo zajmuje [...] Uważam, że coraz więcej trzeba w sobie skupić zasobu moralnego”[1]. Malczewski doceniał też rolę nauki rysunku. Pisał o tym w liście do rodziców: „Rysunek, kochani Rodzice to grunt, a rysunek doskonały jest rzeczą bardzo rzadką, bardzo trudną i wiele pracy wymagającą”[2].
Efektem nauki rysunku jest prezentowane studium ukazujące barokowe stalle w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. 30 lipca 1874 roku, a więc wraz z końcem roku szkolnego, Jacek Malczewski podpisał asygnatę na 20 złotych reńskich, które otrzymał od dyrekcji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych jako nagrodę za „wykreślenie perspektywiczne” stalli. Przyznanie nagrody potwierdzone zostało przez Jana Matejkę i Floriana Cynka.
Bibliografia:
-
[1] J. Puciata-Pawłowska, Jacek Malczewski, Wrocław 1968, s. 17.
-
[2] A. Heydel, Jacek Malczewski. Życie i dzieło, Kraków 1933, s. 55.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: