Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 294
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany rysunek ze zbiorów ASP został nagrodzony przez profesorów Szkoły Sztuk Pięknych i uhonorowany przez władze Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie nagrodą pieniężną odpowiadająca I miejscu i wynoszącą 30 guldenów.

Więcej

W czasach studiów Malczewskiego w Szkole Sztuk Pięknych anatomię wykładał profesor Władysław Łuszczkiewicz, który w 1873 roku w programie nauczania opisał jej znaczenie i sposób nauki: „wykłady z miologii [nauki o mięśniach] będą przeprowadzone w oparciu o odlewy gipsowe i różne rysunki […] w uczelni, a także w prosektorium tutejszego uniwersytetu z demonstrowaniem zwłok. Następnie na żywym modelu będzie można przestudiować zmiany form anatomicznych wywołane pracą mięśni. Później, przez ciągłe rysowanie poszczególnych części ciała, tak jak gdyby było pozbawione skóry, osiągnęliby uczniowie pamięciową znajomość form ciała ludzkiego i umiejętność rysowania człowieka z pamięci, co stanowi właściwy cel nauczania anatomii”.
W dorobku artystycznym Malczewskiego zachowało się kilkadziesiąt szkiców anatomicznych, z których większość znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego[1], jeden zaś w kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentowany rysunek ze zbiorów ASP został nagrodzony przez profesorów Szkoły Sztuk Pięknych i uhonorowany przez władze Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie nagrodą pieniężną odpowiadająca I miejscu i wynoszącą 30 guldenów.
O nagrodzie wspomina sam Malczewski: „Wygrałem konkurs na figurę anatomiczną, dostałem 30 guldenów. Z tych koledze dałem 15 guldenów, bom wiedział, że biedny i żyć z czego nie ma. Resztę zachowałem przy sobie. Ucieszyłem się bardzo z tego wygrania, ale nie z pieniędzy, bo zawsze pierwsza nagroda na konkursie to nie żarty”[2].

Bibliografia:

  1. [1] Więcej o rysunkach Malczewskiego w zbiorach UJ: Marek Mariusz Tytko, Jacka Malczewskiego lekcja anatomii, [w:] „Zeszyty Naukowo-Artystyczne Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”, Kraków 2004, zeszyt 5, s. 233–240.
  2. [2] A. Heydel, Jacek Malczewski. Życie i dzieło, Kraków 1933.
     

Opracowanie: Urszula Kozakowska-Zaucha (Muzeum Narodowe w Krakowie),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Studium anatomiczne postaci męskiej” Jacka Malczewskiego

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: