Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Samuel Hirszenberg (1865–1908)
- Czas powstania 1881–1883
- Miejsce powstania Kraków
- Wymiary wysokość: 65 cm, szerokość: 49 cm
- Oznaczenie autorskie w prawym dolnym rógu sygn.: „Samuel Hirszenberg”
- Numer inwentarzowy R 18
- Muzeum Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Dostępność w magazynie
- Tematy wyrzeźbione, narysowane
- Technika rysunek kredką, rysunek ołówkiem
- Materiał papier
- Data pozyskania 1881–1883, wyróżniona praca studencka
- Prawa do obiektu Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualna Małopolska
- Tagi domena publiczna , Wirtualna Małopolska , 2D , rysunek
Samuel Hirszenberg studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych od 1881 roku u Feliksa Szynalewskiego, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. W drugim semestrze studiów, w lutym 1882 roku, jako wyjątkowo zdolny student został przez grono profesorskie przeniesiony do oddziału drugiego. W tym też czasie potwierdził swoje zdolności...
Więcej Samuel Hirszenberg studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych od 1881 roku u Feliksa Szynalewskiego, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. W drugim semestrze studiów, w lutym 1882 roku, jako wyjątkowo zdolny student został przez grono profesorskie przeniesiony do oddziału drugiego. W tym też czasie potwierdził swoje zdolności, zdobywając pierwszą nagrodę w konkursie na rysunek głowy z rzeźby antycznej. Nagrodzona praca, tak jak większość wyróżnionych prac studenckich, znajduje się w zbiorach krakowskiej ASP. Wykonywanie rysunkowych kopii posągów starożytnych było wówczas jedną z najważniejszych metod nauczania w akademiach[1]. Podstawą do ich wykonywania w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych był zbiór odlewów antycznych pozyskanych do zbiorów uczelni m.in. przez Józefa Peszkę i Wojciecha Kornelego Stattlera.
Twórczości Samuela Hirszenberga i jego brata Leona została poświęcona wystawa zorganizowana w 2017 roku przez Muzeum Miasta Łodzi i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.
Bibliografia:
-
[1] Bracia Hirszenbergowie — w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Katalog wystawy, red. T. Śmiechowska, Muzeum Miasta Łodzi, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Łódź–Warszawa 2017, http://www.jhi.pl/uploads/attachment/file/1317/Katalog_cyfrowy.pdf [dostęp: 17.05.2019].
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: