Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 210
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Marceli Harasimowicz urodził się w roku 1859. Dzieciństwo spędził na emigracji w Szwajcarii i Paryżu. W roku 1872 wraz z bratem i matką wrócił do kraju, gdzie w latach 1873–1879 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. 

Więcej

Marceli Harasimowicz urodził się w roku 1859. Dzieciństwo spędził na emigracji w Szwajcarii i Paryżu. W roku 1872 wraz z bratem i matką wrócił do kraju, gdzie w latach 1873–1879 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Edukację artystyczną kontynuował na akademii wiedeńskiej (1880–1881) i monachijskiej (1883–1885). Od roku 1885 Harasimowicz tworzył we Lwowie, gdzie zmarł w roku 1935. Prezentowane akademickie studium antycznego popiersia Harasimowicz narysował w roku 1876, podczas studiów w Szkole Sztuk Pięknych. Studium wykonano z gipsowej kopii rzymskiej repliki hellenistycznego portretu. Brązowe popiersie starca odnalezione zostało w roku 1754 podczas wykopalisk w Herkulanum, a obecnie znajduje się ono w Museo archeologico nazionale w Neapolu. Prawdopodobnie odlew przedstawiony na rysunku jest tożsamy z gipsową kopią popiersia Seneki zakupioną przez Józefa Peszkę w Warszawie w roku 1818. Początkowo uważano, że jest to portret Seneki. Aktualnie wiadomo jednak, że popiersie nie przedstawia rzymskiego pisarza i dlatego najczęściej nazywane jest portretem Pseudo-Seneki. Niektórzy badacze uważają, że rzeźba jest imaginacyjnym wizerunkiem Hezjoda lub Arystofanesa.

Opracowanie: Adam Spodaryk (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Popiersie starca” Marcelego Harasimowicza

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: