Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 286
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Jan Bukowski (1873–1943) wg Słownika Artystów Polskich studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1893–1900. Bukowski uczęszczał do pracowni tak znanych artystów jak Władysław Łuszczkiewicz, Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski i Jacek Malczewski. Prezentowany rysunek jest sygnowany monogramem „BJ”. Ponieważ studium popiersia kobiecego z gipsowego odlewu posągu starożytnego zachowało się w zbiorach ASP jako wyróżniona praca studencka domniemywać należy, że rysunek powstał w czasie studiów Bukowskiego w Szkole Sztuk Pięknych, tj. w latach 1882–1895.

Więcej

Jan Bukowski (1873–1943) wg Słownika Artystów Polskich studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1893–1900. Bukowski uczęszczał do pracowni tak znanych artystów jak Władysław Łuszczkiewicz, Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski i Jacek Malczewski. Prezentowany rysunek jest sygnowany monogramem „BJ”. Ponieważ studium popiersia kobiecego z gipsowego odlewu posągu starożytnego zachowało się w zbiorach ASP jako wyróżniona praca studencka domniemywać należy, że rysunek powstał w czasie studiów Bukowskiego w Szkole Sztuk Pięknych, tj. w latach 1882–1895. Wykonywanie rysunkowych kopii z odlewów gipsowych rzeźb starożytnych było jeszcze wówczas jedną z najważniejszych metod nauczania w akademiach i obowiązkowym elementem podstawowej nauki rysunku na I II roku studiów. Adepci sztuki uczyli się w ten sposób anatomii i oddawania na płaskiej powierzchni papieru niuansów trójwymiarowej rzeczywistości. W roku 1900 Bukowski otrzymał stypendium i wyjechał do Monachium, gdzie kontynuował edukację w szkole graficznej Ernsta Neumanna (1871–1954) i Heinricha Wolffa (1875–1940) oraz w zakładach przemysłu artystycznego. Do Krakowa powrócił w roku 1901. Jan Bukowski po zakończeniu edukacji zajmował się wieloma dziedzinami sztuki – był malarzem, rysownikiem, ilustratorem oraz witrażystą. Wykonywał również malowidła ścienne w licznych kościołach. Najbardziej ceniony jest jednak za prace małoformatowe na polu typografii oraz ilustracji książkowej. Był m.in. kierownikiem artystycznym drukarni uniwersyteckiej w Krakowie. Jan Bukowski zasłużył się także na polu edukacji artystycznej kobiet. W roku 1901 wraz z Janem Szczepkowskim i Włodzimierzem Tetmajerem założył Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego dla Kobiet. Istniała ona zaledwie dwa lata. Następnie Bukowski wykładał w szkole malarstwa Marii Niedzielskiej.

Opracowanie: Adam Spodaryk (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Studium popiersia kobiecego” Jana Bukowskiego

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: