Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania przed rokiem 1837
- Miejsce powstania Warszawa
- Wymiary wysokość: 71 cm, szerokość: 88 cm
- Numer inwentarzowy M 38
- Muzeum Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Dostępność w magazynie
- Tematy stroje, namalowane
- Technika malarstwo olejne
- Materiał płótno
- Data pozyskania ok. 1837/1838, dar Józefa Brodowskiego
- Prawa do obiektu Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualna Małopolska
- Tagi malarstwo , domena publiczna , Wirtualna Małopolska , 2D , strój , portret
Portret przedstawia młodą kobietę w błękitnej, jedwabnej sukni zdobionej koronkami. Opiera się ona o kamienny parapet, na którym stoi kosz z kwiatami. Nosi wysoko upiętą, związaną wstążką pudrowaną fryzurę oraz perłową biżuterię. Jej lewą rękę zdobi bransoleta z antykizującą gemmą. W prawej – kobieta trzyma kwiat pomarańczy.
Więcej Portret przedstawia młodą kobietę w błękitnej, jedwabnej sukni zdobionej koronkami. Opiera się ona o kamienny parapet, na którym stoi kosz z kwiatami. Nosi wysoko upiętą, związaną wstążką pudrowaną fryzurę oraz perłową biżuterię. Jej lewą rękę zdobi bransoleta z antykizującą gemmą. W prawej – kobieta trzyma kwiat pomarańczy.
Obraz przechowywany w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jest kopią przypisywanego Marcello Bacciarellemu (1731–1818) portretu Anny ze Scypionów Szaniawskiej (1730–1795) w Muzeum Narodowym w Warszawie (MP 277 MNW). Płótno w Warszawie powstało około roku 1758 i zostało przemalowane około roku 1780. Domalowano wówczas modną w tym czasie wysoko upiętą fryzurę, suknię oraz drobne szczegóły. Przemalowania zdjęto podczas konserwacji przeprowadzonej w roku 1995. Oryginalna warstwa malarska ukazuje kobietę w stroju noszonym w połowie XVIII stulecia: w niskim uczesaniu i różowej sukni. Pierwotnie na obrazie nie było też bransolety z pereł ozdobionej gemmą. Odkrycie oryginalnej warstwy malarskiej wyjaśniło podnoszone przez wiele lat pytanie, dlaczego Szaniawska ukazana została jako młoda kobieta ubrana w strój modny w latach 80. XVIII wieku, podczas gdy w tym czasie miała już ponad 50 lat. Do czasu odkrycia pierwotnej formy obrazu pisano niekiedy, że miała „infantylną urodę”.
Portret w Muzeum Narodowym w Warszawie powstał ok. roku 1758, a jego późniejsze przemalowanie wykonano, opierając się prawdopodobnie na popiersiowym portrecie Szaniawskiej z lat 80. wieku XVIII, również znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie (MP 5301 MNW).
Nie można mieć pewności, kiedy dokładnie powstała kopia przechowywana w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych. Można tylko z całą pewnością powiedzieć, że stało się to po przemalowaniu oryginału. Wiadomo także, że obraz podarował uczelni pochodzący z Warszawy malarz Józef Brodowski. Można zatem przyjąć, że portret powstał w stolicy Królestwa Polskiego.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: