Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Igor Mitoraj (1944–2014)
- Czas powstania przed rokiem 2003
- Wymiary wysokość: 200 cm, długość: 80 cm, szerokość: 80 cm
- Oznaczenie autorskie owalna punca na podstawie, oznaczenie serii „5/6”
- Numer inwentarzowy Rz 158
- Muzeum Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Dostępność Gmach Główny ASP w Krakowie
- Tematy wyrzeźbione, ciało
- Technika odlewanie
- Materiał brąz
- Data pozyskania 2003, dar artysty
- Prawa do obiektu Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, Muzeum ASP w Krakowie
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualna Małopolska
- Tagi Wirtualna Małopolska , © wszystkie prawa zastrzeżone , ciało , rzeźba , starożytna Grecja , 3D plus
Prezentowana rzeźba została podarowana Akademii Sztuk Pięknych przez samego artystę z okazji nadania mu przez uczelnię doktoratu honoris causa w roku 2003. W tym samym czasie miała miejsce w Krakowie wielka wystawa prac rzeźbiarza. Igor Mitoraj (1944–2014) studiował na krakowskiej ASP malarstwo u Tadeusza Kantora, a zaraz po studiach wyjechał do Paryża, gdzie debiutował jako malarz i grafik. Z czasem artysta porzucił wyuczone dyscypliny sztuki na rzecz rzeźby. Zrezygnował też z podążania za progresywnymi prądami w sztuce, a jego twórczość od tego czasu reprezentuje inspirowany antykiem realizm.
Więcej Prezentowana rzeźba została podarowana Akademii Sztuk Pięknych przez samego artystę z okazji nadania mu przez uczelnię doktoratu honoris causa w roku 2003. W tym samym czasie miała miejsce w Krakowie wielka wystawa prac rzeźbiarza. Igor Mitoraj (1944–2014) studiował na krakowskiej ASP malarstwo u Tadeusza Kantora, a zaraz po studiach wyjechał do Paryża, gdzie debiutował jako malarz i grafik. Z czasem artysta porzucił wyuczone dyscypliny sztuki na rzecz rzeźby. Zrezygnował też z podążania za progresywnymi prądami w sztuce, a jego twórczość od tego czasu reprezentuje inspirowany antykiem realizm.
Głównymi tematami jego twórczości są piękno ludzkiego ciała i jego kruchość. Tytuły dzieł Mitoraja często odwołują się do greckich mitów jako nośników uniwersalnych treści. Przeważnie jego posągi są celowo pokryte szlachetną, zielonkawą patyną i imitują dzieła uszkodzone – pozbawione są głów i kończyn lub są samymi głowami. Niekiedy rzeźby przedstawiają statuy owinięte całunem.
Twórczość Igora Mitoraja znalazła liczne grono miłośników na całym świecie, a jego posągi odnaleźć można w wielu miastach.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: