Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 788
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowana plakieta w formie tonda niekiedy błędnie opisywana jest jako przedstawienie Trzech Gracji. W rzeczywistości relief przedstawia trzy personifikacje sztuk – malarstwa (kobieta po lewej, z paletą w dłoni), architektury (kobieta pośrodku, trzymająca model budowli) oraz rzeźby (mężczyzna trzymający głowę posągu). Popławski – czerpiąc ze sztuki starożytnej – zastosował charakterystyczną kompozycję typową dla przedstawień Gracji, a postaci ukazane są jako idealizowane akty.

Więcej

Stanisław Hilary Popławski (1886–1959) urodził się w Warszawie jako syn malarza Bronisława Popławskiego i Marii z Kruszewskich. Edukację artystyczną rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona oraz w prywatnej pracowni rzeźbiarza Piusa Welońskiego. W roku 1906, dzięki stypendium, przebywał we Florencji. Po powrocie z Włoch, w latach 1906–1911, studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Konstantego Laszczki i Alfreda Dauna. W latach 1912–1913 z przerwami przebywał w Paryżu, a później na stałe osiadł w Krakowie.
Prezentowana plakieta w formie tonda niekiedy błędnie opisywana jest jako przedstawienie Trzech Gracji. W rzeczywistości relief przedstawia trzy personifikacje sztuk – malarstwa (kobieta po lewej, z paletą w dłoni), architektury (kobieta pośrodku, trzymająca model budowli) oraz rzeźby (mężczyzna trzymający głowę posągu). Popławski – czerpiąc ze sztuki starożytnej – zastosował charakterystyczną kompozycję typową dla przedstawień Gracji, a postaci ukazane są jako idealizowane akty.

Opracowanie: Adam Spodaryk (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Tondo z przedstawieniem trzech personifikacji sztuk” Stanisława Popławskiego

Zdjęcia

Video

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: