Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Seweryn Bieszczad (1852–1923)
- Czas powstania 1873–1874
- Miejsce powstania Szkoła Sztuk Pięknych w Krakowie
- Wymiary wysokość: 63 cm, szerokość: 45,5 cm
- Oznaczenie autorskie na odwrocie napis: „Seweryn Bieszczad, rok 3-ci, Figura I-sza – rok szkolny 1873/4”
- Numer inwentarzowy R 3
- Muzeum Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Dostępność w magazynie
- Funkcja studium akademickie
- Tematy ciało, narysowane
- Technika rysunek ołówkiem
- Materiał papier
- Prawa do obiektu Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualna Małopolska
- Tagi domena publiczna , Wirtualna Małopolska , 2D , rysunek , ciało , akt
Seweryn Bieszczad studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w latach 1868–1876, pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, a następnie Jana Matejki. Studiował także w Wiedniu i Monachium pod kierunkiem Sándora Wagnera (niem. Alexander von Wagner) oraz w Dreźnie jako stypendysta Akademii Wiedeńskiej.
Więcej Seweryn Bieszczad studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w latach 1868–1876, pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, a następnie Jana Matejki. Studiował także w Wiedniu i Monachium pod kierunkiem Sándora Wagnera (niem. Alexander von Wagner) oraz w Dreźnie jako stypendysta Akademii Wiedeńskiej.
Od 1874 roku swoje prace prezentował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w której za studencki rysunek Studium aktu męskiego otrzymał od dyrektora TPSP nagrodę przeznaczoną dla najlepszych uczniów Szkoły Sztuk Pięknych. Bieszczad wystawiał także w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Salonie Krywulta oraz we Lwowie, Wiedniu i Monachium.
W twórczości artysty często obecny jest pejzaż i rozgrywające się w nim sceny rodzajowe. Bieszczad podejmował też wątki literackie, inspirując się między innymi dziełami Adama Mickiewicza. W 1890 roku zamieszkał na stałe w Krośnie, gdzie udzielał się aktywnie na polu kultury, tworząc kółko amatorskiego teatru, uczestnicząc w komisjach artystycznych oraz działając w stowarzyszeniu artystycznym „Sztuka”.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: