Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 318
(Głosy: 0)
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Dla Moniki Drożyńskiej haft – technika o wielowiekowej tradycji, która współcześnie traktowana jest jako mało typowe medium sztuki – stanowi formę medytacji. Działaniem na tym polu artystka wpisuje się w język sztuki kobiet, któremu bliskie są rzemiosła takie jak szycie, haftowanie, szydełkowanie. Praca Między słowami, wykorzystująca technikę wyszywania, została zrealizowana przez artystkę jako część jej indywidualnej wystawy Po słowie, która odbyła się w Galerii Bunkier Sztuki w 2011 roku.

Więcej

Dla Moniki Drożyńskiej haft – technika o wielowiekowej tradycji, która współcześnie traktowana jest jako mało typowe medium sztuki – stanowi formę medytacji. Działaniem na tym polu artystka wpisuje się w język sztuki kobiet, któremu bliskie są rzemiosła takie jak szycie, haftowanie, szydełkowanie. Praca Między słowami, wykorzystująca technikę wyszywania, została zrealizowana przez artystkę jako część jej indywidualnej wystawy Po słowie, która odbyła się w Galerii Bunkier Sztuki w 2011 roku. Ekspozycja przyjęła formę pokazu w procesie, który stopniowo stawał się kompletny. Od momentu jej otwarcia widzowie mogli zapoznać się z dwoma wcześniejszymi cyklami stworzonymi przez Drożyńską, mianowicie Aktywnościami zimowymi (2007–2014), w których znalezione na murach miejskich napisy i hasła przepisywała na tkaniny za pomocą haftu, oraz z dokumentacją akcji Haft miejski (2010–2011), w ramach której reprodukcja jednej z Aktywności zimowych prezentowana była co miesiąc na multimedialnych ekranach rozmieszczonych na terenie Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Opola i Legnicy. Ich dopełnienie stanowił rozwijany w trakcie trwania ekspozycji projekt Między słowami, który w pełnej formie został udostępniony dopiero w dniu finisażu, wieńcząc założenia wystawy.

Praca powstawała przy udziale i w ścisłej współpracy autorki z publicznością. Artystka podkreślała w ten sposób kluczową rolę, jaką odgrywa wkład osób trzecich w jej realizacjach – w swojej twórczości pozostaje ona bowiem otwarta na głosy z zewnątrz, często odnosi się do aktywności innych ludzi, prowokuje ją lub wykorzystuje jako materiał do własnej kreacji. Przez trzy kolejne soboty Drożyńska przeprowadzała akcję angażującą gości odwiedzających galerię i rozmawiała z nimi o sztuce i jej roli w życiu człowieka. Zadawała pytania, czy sztuka jest w życiu istotna czy zbędna, nudna czy ciekawa, zrozumiała czy tajemnicza. Następnie – na podstawie nagrań tych rozmów oraz obrazu ich zapisu dźwiękowego – techniką haftu ręcznego wykonała „rejestr / haft emocji”. Odzwierciedla on uczucia, które towarzyszyły odbiorcom sztuki i pojawiały się właśnie „między słowami” w trakcie spotkań artystki z widzami. Same nagrania odbytych rozmów zapełniały dźwiękiem przestrzeń Galerii, pozwalając zwiedzającym odnaleźć samych siebie między słowami i dziełami sztuki jako ważnych i nieodłącznych zarówno w wystawie, jak i w twórczości Moniki Drożyńskiej.

Opracowanie: Joanna Terpińska, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki,

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Monika Drożyńska (ur. 1979) – artystka wizualna, działająca w wielu obszarach sztuki: instalacje, performance, projekty, animacja kultury. Interesują ją zależności między przestrzenią prywatną a publiczną. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendystka Ministerstwa kultury (2010) i Visegrad Artist Residency Program (2012). Laureatka konkursów: Kulturysta (Programu 3 Polskiego Radia, 2011), Kulturalne Odloty „Gazety Wyborczej” (2008) i British Council International Young Fashion Entrepreneur (2008). Nominowana do Paszportów Polityki (2012, 2013). Autorka wystaw i projektów indywidualnych, takich jak: Przestrzeń abstrakcyjna (Galeria Pauza, Kraków, 2002), Punkt (Kraków, 2004–2010), Widok z okna (Galeria Starter, Poznań, 2008), Różne formy użyteczności (CSW Łaźnia, Gdańsk, 2010), Auslander (Muzeum Narodowe, Kraków, 2010), Haft miejski (2010–2011), Hafty (Bęc zmiana, Warszawa, 2011), Po słowie (Galeria Bunkier Sztuki, Kraków, 2011), Wyhaftuj się (Galeria Labirynt, Lublin, 2013), Ćwiczenia z nie-powodzenia 2 (BWA Katowice, 2014), Trzecia droga (Księgarnia/Wystawa, Kraków, 2014), Herbata i ciasto. Przelew jako dzieło sztuki (Festiwal Malta, Poznań, 2015), Szkoła haftu dla pań i panów. Złote rączki (Kraków, 2015). Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in.: Kunstschnee (MuseumsQuartier, Wiedeń, 2008), Co to jest etnodizajn? (Muzeum Etnograficzne, Kraków, 2009), Kiedy park staje się areną (Survival Przegląd Sztuki, Wrocław, 2011), Otulina (Kordegarda, Warszawa, 2011), Czas na obuwie sportowe (Kuenstlerhaus Dortmund, 2012), Splendor tkaniny (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2013), Sztuka w ruchu (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2013), Nowe życie (CSW Kronika, Bytom, 2013), Fanaberie (Galeria Bunkier Sztuki, Kraków, 2013), Gorzki to chleb jest polskość (BWA Jelenia Góra, 2014), Wzór, osnowa, wątek (Galerii Titanikas, Wilno, Litwa, 2015), Kryjówka (Galeria Labirynt, Lublin, 2015), Poznawać, Działać, Dzielić się (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2016). Założycielka Szkoły haftu dla pań i panów Złote rączki oraz członkini Kolektywu Złote Rączki. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Materiały dodatkowe:

J. Kowalewicz, Możliwość przesiadki na inne linie tramwajowe i autobusowe. O Monice Drożyńskiej, [w:] Bez tytułu. Przewodnik po Kolekcji, s. 6–7, http://bunkier.art.pl/?wydawnictwo=bez-tytulu-przewodnik-po-kolekcji (data dostępu: 11 stycznia 2018).

 

 

Mniej

Monika Drożyńska, „Między słowami”

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: