Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 997
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Działania z tubą składają się z 42 fotografii i obiektu. Jest to dokumentacja jednej z licznych akcji aranżowanych przez duet KwieKulik w ich mieszkaniu – pracowni. Zarejestrowana została na czarno-białym negatywie średnio-formatowym i kolorowych slajdach. Dzieło w Kolekcji MOCAK-u to odbitki fotograficzne wykonane w 2009 roku ze slajdów, w autorskiej oprawie oraz blisko półtorametrowa tuba wykonana z tektury pomalowanej białą farbą budowlaną.

Więcej

Działania z tubą składają się z 42 fotografii i obiektu. Jest to dokumentacja jednej z licznych akcji aranżowanych przez duet KwieKulik w ich mieszkaniu-pracowni. Zarejestrowana została na czarno-białym negatywie średnio-formatowym i kolorowych slajdach. Dzieło w Kolekcji MOCAK-u to odbitki fotograficzne wykonane w 2009 roku ze slajdów, w autorskiej oprawie oraz blisko półtorametrowa tuba wykonana z tektury pomalowanej białą farbą budowlaną.
Akcja odbyła się w sierpniu 1975 roku, a udział w niej wzięli: siostra Przemysława Kwieka –Urszula, Zofia Kulik i syn pary artystów – Maksymilian Dobromierz. Głównym elementem tego projektu była tuba. Powstała ona jako gadżet reklamowy na zlecenie i po akcji trafiła do kontrahenta. Fotografie ukazują szereg skierowanych w stronę tuby gestów, takich jak ukłony, salutowanie, strzelanie, mycie zębów.
Artyści przenieśli „produkt chałtury” na pole sztuki. Praca pokazuje, jak przedmiot może stać się obiektem kultu. Jest również charakterystycznym dla twórczości KwieKulik komentarzem do kwestii społecznych i politycznych, a także do pozycji artysty w czasach PRL-u.
Dokumentacja po raz pierwszy pokazana została publicznie podczas wystawy Oosteuropese Conceptuale Fotografie w Technical University w Eindhoven w 1977 roku.

KwieKulik:
Zofia Kulik (ur. 1947),
Przemysław Kwiek (ur. 1945).
Performans, rzeźba, fotografia. Duet artystyczny działający aktywnie w latach 1971–1987. Ich sztuka była mocno sprzężona z codziennością. Krytykowali polityczną rzeczywistość kraju. Jedną z ich najbardziej znanych akcji są Działania z Dobromierzem, w ramach których fotografowali swojego syna w różnych sytuacjach, portretując go z różnymi przedmiotami. W swoich działaniach ukazywali opresyjność polityki oraz kultury wobec jednostki.

Duet wykonał szereg innych działań, przeprowadzanych przy okazji wykonywania „chałtur” (jak w przypadku pracy Działania z tubą), będących głównie pracami zarobkowymi wykonanymi na zlecenie Pracowni Sztuk Plastycznych – monopolistycznego przedsiębiorstwa odpowiadającego za wizualną propagandę i kulturę plastyczną PRL-u. Sam termin Działania został opracowany przez nich na potrzeby określenia czynności materiałowo-przestrzennych związanych z wybranym przedmiotem. Pierwsze Działania wykonane zostały samodzielnie przez Przemysława Kwieka w 1970 roku. W Działaniach z Idą jako obiekt posłużyła mu córka z pierwszego małżeństwa, która zestawiona została z elementami z jego pracy dyplomowej na warszawskiej ASP. Fotografie te odnalezione zostały przez Zofię Kulik wiele lat później, podczas katalogowania archiwum duetu.

Opracowanie: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz również: dokument Forma jest faktem społecznym

Mniej

KwieKulik, „Działania z tubą”

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: