Wizyta w tym muzeum jest jak podróż w czasie. W odnowionym średniowiecznym zamku możemy zwiedzić pradawne wnętrza: sień, kaplicę zamkową, a także dziedziniec z zabytkową studnią. Średniowieczne mury skrywają eksponaty pochodzące z bliższych nam czasów. Upamiętniają trudne czasy wojen, jakie stały się udziałem mieszkańców ziemi dobczyckiej. W zamkowej Izbie Narodowej poznajemy historię zagłady dobczyckich Żydów, a także wspominamy miejscowych żołnierzy, oglądając wystawę broni i wyposażenia żołnierskiego. Z górnego tarasu otwiera się widok na zaporę wodną na Rabie, a dalej na malowniczy krajobraz Pogórza Wielickiego i Beskidu Wyspowego.
Poniżej zamku mieści się skansen. Mimo że składa się z zaledwie sześciu budynków, daje różnorodny obraz form życia na dawnej wsi. Obok dwustuletniej kuźni jest i kurnik, spichlerz zbożowy, karczma, a także kolekcja wozów. Gościa przybywającego tu ze współczesnego, zmechanizowanego świata może zdumieć różnorodność tych wozów. Jedne służyły do pracy, inne, pięknie ozdobione, woziły odświętnie ubranych gości na wesele lub inne uroczystości.

Opracowanie: Olga Kasztelewicz, Joanna Kotarba,
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Fotografia: Marek Antoniusz Święch, arch. MIK (2012),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

www.zamek.dobczyce.pl

Stare Miasto 1,
32-410 Dobczyce


tel. 12 271 11 76
tel. 518 825 830
strona muzeum

Godziny otwarcia

kwiecień
poniedziałek
nieczynne
wtorek  — piątek
10.00 — 16.00
sobota  — niedziela
10.00 — 18.00
maj  — wrzesień
poniedziałek
nieczynne
wtorek  — niedziela
10.00 — 18.00
październik
poniedziałek
nieczynne
wtorek  — piątek
10.00 — 16.00
sobota  — niedziela
10.00 — 17.00

Ceny biletów

normalny 7 zł ulgowy 5 zł rodzinny 15 zł
Obiekty

Pies do zdejmowania butów oficerskich

Pies do zdejmowania butów oficerskich, podarowany przez pana Piwowarczyka z Dębowej w 1982 roku. Podstawa z wyżłobionym fragmentem pod piętę — do postawienia nogi wraz z butem, posiada zabezpieczenie w kształcie podkowy, które przytrzymuje but i ułatwia jego ściągnięcie.

Rzeźba „Św. Jan Nepomucen”

Figura „Św. Jana Nepomucena” została wykonana z jednego kawałka drewna (nie jest drążona). Znaleziono ją w rzece Rabie.

Karawan

Eksponaty takie jak ten można spotkać w polskich muzeach niezwykle rzadko. Pięknie zdobiony, oczywiście czarny, karawan pochodzi z końca XIX wieku. Od niego rozpoczęła się unikalna dobczycka kolekcja związana z miejscowymi zwyczajami pogrzebowymi. Zgromadzono tu przedmioty, których używało się dawniej przed pochówkiem i podczas ceremonii żałobnych: ozdobne lichtarze, chorągwie żałobne, szaty liturgiczne, a także teksty dawnych pieśni pogrzebowych.

Szopka krakowska z lalkami

Szopka krakowska regionalna z lalkami — ruchoma, dwupoziomowa, koloru czerwonego; lalki z drewna i materiału. Została wykonana przez mieszkańców Dobczyc i podarowana Muzeum przez strażaków.

Żeliwny piec łazienkowy

Czteroczęściowy piec żeliwny przeznaczony do podgrzewania wody w łazience, na trzech nóżkach, z prostokątnym paleniskiem. Dekoracja geometryczna, roślinna, a w środkowej części figuralna.

Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: