Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach powstało dzięki pracy i pasji swoich patronów. Krystyna i Włodzimierz Tomkowie byli przyrodnikami niezwykle zaangażowanymi w ochronę małopolskiej przyrody, a tradycje łowieckie i leśne w ich rodzinie sięgają pokoleń i są pielęgnowane do dziś. Na dorobek kolekcjonerski Państwa Tomków składają się dziesiątki trofeów łowieckich gromadzonych od wczesnych lat młodości, pół tysiąca owadów oraz około dwustu gatunków ptaków. Wiele z nich, podrzucanych czy znalezionych przez dra Tomka, jak szpak czy gadożer, w czasie rekonwalescencji mieszkało w ich domu.
W Muzeum można zobaczyć jaskinię nietoperza w postaci makiety o długości prawie 6 metrów. Odtworzono w niej szatę naciekową i umieszczono różne gatunki tych ssaków. Z bogatej kolekcji okazów owadów i ptaków wyróżniają się przede wszystkim papugi, barwne motyle, okazały turkuć podjadek i unikatowa sroka — albinos. Podczas muzealnej wycieczki patrzmy uważnie pod nogi — szklana podłoga to w rzeczywistości interaktywna łąka z odtworzonymi typowymi dla Pogórza siedliskami roślin, gadów i płazów w postaci modeli plastycznych.

Opracowanie: Julia Czapla, Joanna Kotarba,
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Fotografia: Marek Antoniusz Święch, arch. MIK (2012),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

www.muzeum.ciezkowice.pl

ul. 3-go Maja 34,
33-190 Ciężkowice


tel. 14 651 00 38
tel. 14 651 00 32
strona muzeum

Godziny otwarcia

maj  — wrzesień
poniedziałek  — piątek
8.00 — 16.00
sobota
10.00 — 16.00
niedziela
12.00 — 17.00
lipiec  — sierpień
poniedziałek
zamknięte
październik  — kwiecień
poniedziałek  — piątek
8.00 — 16.00

Ceny biletów

normalny 12 zł ulgowy 8 zł
Obiekty

Żołna

Stara, nieużywana już nazwa Żołny (Merops apiaster Linnaeus, 1758) — szczurek pszczołojad — mówi sporo o jego biologii. Żołna (pełna nazwa zgodnie binominalnym nazewnictwem gatunków Merops apiaster) to ptak z rodziny żołn (większość gatunków z tej rodziny występuje w Afryce i Azji). Żywi się owadami, w tym pszczołami i osami, łapanymi w locie. Żołny zakładają gniazda w skarpach lessowych, drążąc w nich specjalne tunele (najczęściej w wysokich skarpach i brzegach).

Sroka albinos

Ptak ten naturalnie ma bardzo charakterystyczne czarno-białe upierzenie oraz czarny dziób i nogi. Ciemne pióra mają metaliczny połysk, na skrzydłach zielono-granatowy, na głowie i grzbiecie szkarłatny, wyróżniający ją spośród krukowatych. Prezentowany okaz jest wyjątkowy, gdyż bardzo rzadka mutacja genowa spowodowała u tego osobnika brak barwników i w rezultacie biały kolor upierzenia, w miejscach naturalnie dla sroki czarnych pojawiło się jasnobrązowe upierzenie.

Kraska

Kraska (Coracias garrulus Linné, 1758 r.) to jeden z najrzadszych i najpiękniej ubarwionych ptaków w Polsce. Jest ptakiem owadożernym, wyspecjalizowanym w polowaniu na duże owady, np. chrząszcze. W naszym kraju zamieszkuje suche i ciepłe siedliska w urozmaiconym krajobrazie, z ugorami, łąkami i niewielką powierzchnią gruntów ornych, wśród których rosną pojedyncze, stare drzewa.

Gadożer

Gadożer — Circaetus gallicus (Gmelin, 1788) jest ptakiem drapieżnym z rodziny szponiastych. Jego obecność w muzeum zawdzięczamy niezwykle ciekawej, choć tragicznej historii. Ptak ten został znaleziony w okolicach Brzanki (szczyt w zachodniej części Pogórza Ciężkowickiego k. miejscowości Tuchów).