Muzeum Miejskie w Wadowicach koncentruje się na przedstawieniu historii miasta i jego najbliższych okolic. Zgromadzono w nim dzieła twórców związanych z Wadowicami — zarówno profesjonalnych, jak i ludowych. Szczególną uwagę poświęcono przedwojennym Wadowicom — miastu, które ukształtowało osobowość Karola Wojtyły. W Muzeum witają nas Jego wspomnienia snute na wadowickim rynku podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. W głębi — na multimedialnej wystawie „Wadowice – miasto, w którym wszystko się zaczęło”, nawiązującej swym tytułem do papieskiego przemówienia — starano się odtworzyć opisywany wówczas obraz. Pierwsza sala jest historycznym wprowadzeniem w dwudziestolecie międzywojenne – dzięki multimedialnej prezentacji i licznym eksponatom możemy zobaczyć jak zmieniało się i rozwijało miasto od najwcześniejszych wzmianek o nim po rok 1918. W kolejnych pomieszczeniach zaaranżowano między innymi salę szkolną oraz przestrzeń wadowickiego rynku sprzed II wojny światowej z witrynami trafiki i drukarni oraz zarysy kamienic. W poszczególnych salach możemy także zebrać dodatkowe materiały w postaci pocztówek z ciekawostkami z życia miasta i jego mieszkańców.
W Muzeum można obejrzeć zdjęcia i pocztówki z widokami Wadowic z okresu galicyjskiego i międzywojennego, kronikę i pamiątki z życia kulturalnego i artystycznego przedwojennego miasta. Mamy także wyjątkową możliwość realizacji różnych aktywności w muzealnej „warsztatowni”: liczenie na liczydle, kaligrafowanie czy odbijanie „świadectwa moralności” na stuletniej maszynie drukarskiej.

Opracowanie: Marek Witkowski (Muzeum Miejskie w Wadowicach), © wszystkie prawa zastrzeżone

Fotografia: Marek Witkowski, arch. Muzeum Miejskie w Wadowicach (2014), © wszystkie prawa zastrzeżone

www.wck.wadowice.pl

ul. Kościelna 4,
34-100 Wadowice


tel. 33 873 81 00
strona muzeum

Godziny otwarcia

październik  — kwiecień
poniedziałek  — piątek
9.00 — 16.00
sobota
10.00 — 16.00
niedziela
nieczynne
maj  — wrzesień
poniedziałek  — piątek
9.00 — 17.00
sobota  — niedziela
10.00 — 16.00

Ceny biletów

normalny 5 zł ulgowy 3 zł grupowy 3 zł rodzinny 10 zł
Obiekty

Szyld z ruchomymi czcionkami należący do rodziny Foltinów

Szyld reklamował usługi i produkty oferowane przez Leona Foltina, który był mechanikiem samochodowym i miłośnikiem motoryzacji w przedwojennych Wadowicach. Wywodził się ze słynnej rodziny drukarzy, którzy przez prawie 100 lat kształtowali rynek wydawniczy i księgarski Wadowic.

Rzeźba „Ptaszki” Jędrzeja Wowro

Jędrzej Wowro (Andrzej Wawro) był najsłynniejszym twórcą ludowym okresu międzywojennego. Urodził się w 1864 roku w Gorzeniu Dolnym koło Wadowic. Pochodził z biednej rodziny i od najmłodszych lat przyzwyczajony był do ciężkiej pracy. Już pierwsze figurki rzeźbił, zaniedbując swoje pasterskie obowiązki.

Pieczęć lakowa C.K. Starosty Powiatu Wadowickiego

Pieczęć składa się z drewnianej rączki i mosiężnego tłoka pieczętnego. Rączka wykonana jest z drewna barwionego na ciemny kolor, toczona. Na tłoku znajduje się w negatywie herb Cesarstwa Austro-Węgier w tzw. wersji herbu małego obowiązującego od 1815 do 1915 roku. Otoczony jest napisem: „C.K. STAROSTA POWIATOWY K.K. BEZIRKSHAUPTMANN WADOWICE”.

Mundur Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Marynarka od uroczystego stroju w okresie międzywojennym należała do członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Marynarka, dwurzędowa, została uszyta z sukna w kolorze zielonym, z czasem wypłowiała, ma przyszyte pięć oryginalnych guzików, niestety nie jest kompletna. Stanowi tylko jeden z elementów pełnego umundurowania.

Łopatka pamiątkowa z okresu budowy kopca Piłsudskiego

Kopiec Piłsudskiego to najmłodszy i największy z czterech krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca znajdującego się w Lesie Wolskim. W 1934 roku Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca-pomnika walki narodu o niepodległość. Kopiec zaczęto sypać 6 sierpnia 1934 roku w 20. rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej Legionów.

Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: