Najnowsze wydarzenia

« Back

Wyspiański

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie prezentowana jest wystawa monograficzna prac Stanisława Wyspiańskiego – artysty wszechstronnego: malarza, rysownika, grafika, projektanta, dramaturga, scenografa i reformatora teatru. Wystawa jest podróżą przez różne wątki twórczości krakowskiego artysty. Od małych, wydawałoby się, niepozornych szkiców po monumentalne projekty wyeksponowane w przestrzeni architektonicznej stworzonej na cele wystawy.

„Helenka z wazonem” Stanisława Wyspiańskiego,
Muzeum Narodowe w Krakowie, domena publiczna

Można przyjrzeć się na niej z bliska najbardziej znanym pracom przedstawiającym widoki Krakowa, autoportrety, portrety dzieci i portrety przyjaciół artysty. Na jednej z muzealnych ścian zestawiono kilkanaście szkiców: głównie roślin, kwiatów, ornamentów. Ten rodzaj „kolażu” uwidacznia wrażliwość Wyspiańskiego na detale i jego fascynację naturą. Obok prac kameralnych, niewielkich formatów, są te monumentalne: zespół pastelowych projektów, kalek i przepróch do dekoracji kościoła Franciszkanów w Krakowie, a także kartony ze szkicami do witraży katedry na Wawelu.

Część wystawy poświęcona jest obiektom związanym z działalnością teatralną Wyspiańskiego. Artefakty, książki, stroje zostały połączone z fragmentami dramatów Wyspiańskiego. W ostatnim pomieszczeniu zamykającym narrację wystawy pokazano jaworowe meble do salonu i jadalni Żeleńskich. Podobno Boy określał meble Wyspiańskiego mianem despotycznych, nie tylko ze względu na ich niewygodę, ale także fakt, że zaprojektowane do konkretnego wnętrza przywiązywały właściciela do jednego mieszkania (Boy o meblach Wyspiańskiego).

Na wystawie zgromadzono ponad 500 prac, będących w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Jej kuratorkami są: Danuta Godyń i Magdalena Laskowska. Ekspozycja potrwa do 20 stycznia 2019 roku. Polecamy!

Kolekcja prac Stanisława Wyspiańskiego na Wirtualnych: fotel z kompletu mebli projektu Stanisława Wyspiańskiego, makieta dekoracji do aktu I „Legendy II” Stanisława Wyspiańskiego, strój Lajkonika według projektu Stanisława Wyspiańskiego, obraz „Helenka z wazonem” Stanisława Wyspiańskiego, płaskorzeźba „Upadłe anioły” Stanisława Wyspiańskiego, obraz „Autoportret z żoną” Stanisława Wyspiańskiego.