« Back

Wystawa prac Maurycego Gottlieba „W poszukiwaniu tożsamości"

W Kamienicy Szołayskich, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, otwarta została wystawa prac Maurycego Gottlieba zatytułowana „W poszukiwaniu tożsamości”. Maurycy Gottlieb był najważniejszym malarzem żydowskim tworzącym w polskim środowisku w XIX wieku. Niewielka spuścizna artystyczna Gottlieba uległa znacznemu rozproszeniu, wiele prac zaginęło lub zostało zniszczonych w okresie II wojny światowej, kilkanaście znajduje się obecnie w zbiorach publicznych i prywatnych na całym świecie. Na wystawie prezentowanej w Kamienicy Szołayskich można zobaczyć 46 dzieł artysty wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych.

Maurycy Gottlieb sięgał zarówno do tematów inspirowanych rodzimą tradycją, polską kulturą, poezją i wydarzeniami historycznymi. Artysta był obdarzony wyjątkowym wyczuciem harmonii, koloru i wrażliwością na światło. Na wystawie zgromadzono kilka autoportretów. Zobaczyć można m.in. jeden z jego najsłynniejszych autoportretów „Ahaswer” z 1876 r., pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Przedstawił na nim siebie zarówno pod postacią króla perskiego Ahaswerusa, ale też mitycznego „Żyda Wiecznego Tułacza”. Inspirowany „Kupcem weneckim” Szekspira obraz „Shylock i Jessyka” przyniósł mu sławę i powszechne uznanie krytyków po wystawie we Lwowie w 1877 i w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1878.

Maurycy Gottlieb pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej z Drohobycza. Od najmłodszych lat wychowywany był w poszanowaniu religii i tradycji judaizmu, a jednocześnie w aurze tolerancji, otwarcia na światopogląd i kulturę nieżydowskiej części społeczeństwa. Maurycego już w dzieciństwie pasjonował rysunek, natomiast nauka w gimnazjum sprawiała mu trudności. Podobno został usunięty ze szkoły za narysowanie karykatury jednego z nauczycieli… Od 1869 przez trzy lata uczył się w pracowni lwowskiego malarza Michała Godlewskiego. W roku 1873 przeniósł się do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, aby studiować pod kierunkiem Jana Matejki. Wobec antysemickich wystąpień porzucił uczelnię krakowską, aby kontynuować studia w Wiedniu. Podróżował do Pesztu, Lwowa, Drohobycza, rok mieszkał w Rzymie, wynajmował pracownię z Henrykiem Siemiradzkim. Na początku 1879 roku wrócił do Krakowa, gdzie ponownie został uczniem Matejki. Zmarł na skutek powikłań po zapaleniu gardła. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.

To pierwszy monograficzny przegląd twórczości Gottlieba od 1991 roku. Wystawę można oglądać w Kamienicy Szołayskich, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie  do 3 maja 20015 roku.