List of all exhibits. Click on one of them to go to the exhibit page. The topics allow exhibits to be selected by their concept categories. On the right, you can choose the settings of the list view.

The list below shows links between exhibits in a non-standard way. The points denote the exhibits and the connecting lines are connections between them, according to the selected categories.

Enter the end dates in the windows in order to set the period you are interested in on the timeline.

Views: 1412
(Votes: 3)
The average rating is 5.0 stars out of 5.
Print metrics
Print description

Prezentowana tu prasa służyła aptekarzom w Brzostku do przyrządzania zdrowotnych nalewek, zwanych (od łacińskiego słowa tinctura − nalewka) tynkturami. Bazą do ich przygotowania był zawsze alkohol, którym zalewano odpowiednie substancje, nie tylko owoce i zioła, ale także kwiaty, np. jaśminu, czarnego bzu, tarniny, głogu, znane również dziś. Cenione za właściwości zdrowotne, ale i smakowe, zajmowały ważne miejsce w domowych apteczkach, zwanych nie bez przyczyny „apteczkami przyjemnymi”.

more

Prezentowana prasa pierwotnie była używana w aptece w Brzostku (województwo podkarpackie, powiat dębicki). Obecnie znajduje się na wystawie poświęconej historii aptekarstwa w Muzeum Ziemi Bieckiej.
Jakie było przeznaczenie tego urządzenia? Podobnie, jak wiele innych pras stosowanych zarówno w aptekach (porównaj z prasą apteczną z Muzeum Farmacji UJ w Krakowie), jak i gospodarstwach domowych (maszynka do wyciskania owoców z Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej), służyło ono do wyciskania ekstraktów z surowców roślinnych, takich jak owoce, zioła, korzenie, liście czy nasiona. Poprzez ich wytłaczanie, a więc zgniatanie za pomocą ciężkiego tłoka, uzyskiwano soki, nalewki, a nawet oleje (po zgnieceniu odpowiednich nasion).
Prezentowana tu prasa służyła aptekarzom w Brzostku do przyrządzania zdrowotnych nalewek, zwanych (od łacińskiego słowa tinctura − nalewka) tynkturami. Bazą do ich przygotowania był zawsze alkohol, którym zalewano odpowiednie substancje, nie tylko owoce i zioła, ale także kwiaty, np. jaśminu, czarnego bzu, tarniny, głogu, znane również dziś. Cenione za właściwości zdrowotne, ale i smakowe, zajmowały ważne miejsce w domowych apteczkach, zwanych nie bez przyczyny „apteczkami przyjemnymi”.

Elaborated by the editorial team of Małopolska's Virtual Museums,
Licencja Creative Commons

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Poland License.

less

Tincture press

Pictures


Recent comments

Add comment: