List of all exhibits. Click on one of them to go to the exhibit page. The topics allow exhibits to be selected by their concept categories. On the right, you can choose the settings of the list view.

The list below shows links between exhibits in a non-standard way. The points denote the exhibits and the connecting lines are connections between them, according to the selected categories.

Enter the end dates in the windows in order to set the period you are interested in on the timeline.

Views: 1522
(Votes: 2)
The average rating is 5.0 stars out of 5.
Print metrics
Print description

Prezentowany obiekt to szeroka spódnica z granatowego kretonu pokrytego białym nadrukiem o wzorze roślinnym (konturowe listki koniczyny), nawiązującym do XIX-wiecznych, manufakturowych tzw. tłoczelin. Posiada tradycyjny krój.
Spódnice te, były bardzo popularne na Orawie w XIX i na początku XX wieku. Typ ten przedstawia duży wpływ kultury węgierskiej. W stroju górali orawskich, szczególnie z XIX i początku XX wieku, zaznacza się silne oddziaływanie kultury karpackiej, szczególnie słowackiej i węgierskiej.

more

Prezentowany obiekt to szeroka spódnica z granatowego kretonu pokrytego białym nadrukiem o wzorze roślinnym (konturowe listki koniczyny), nawiązującym do XIX-wiecznych, manufakturowych tzw. tłoczelin. Posiada tradycyjny krój. Spódnica została uszyta z trzech bryt, „szerzyn”, drobno i równo sfałdowanych na górze i wszytych w wąski obszywkowy pasek, przechodzący przy bocznym rozpięciu w sznureczki do wiązania. W przeciwnym do zapięcia szwie wszyta została długa, wąska kieszeń na chusteczkę lub pieniądze. Spódnicę uszyto maszynowo, ale według mody XIX-wiecznej, nakazującej odpowiednią długość i większe sfałdowanie z tyłu, dzięki któremu spódnica lepiej układa się na dole. W tym też celu dół był dodatkowo usztywniany — tutaj jest obszyty dwiema czarnymi taśmami pasmanteryjnymi w ustalonej odległości.
Spódnice te, były bardzo popularne na Orawie w XIX i na początku XX wieku. Typ ten przedstawia duży wpływ kultury węgierskiej. W stroju górali orawskich, szczególnie z XIX i początku XX wieku, zaznacza się silne oddziaływanie kultury karpackiej, szczególnie słowackiej i węgierskiej. Pewne jego cechy zaczęły zanikać po I wojnie światowej, po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej, kiedy Górna Orawa znalazła się w Rzeczypospolitej Polskiej i kontakt z terenami dawnej monarchii został ograniczony.

Elaborated by the Orava Ethnographic Park Museum in Zubrzyca Górna, © all rights reserved
 

 

less

Orava skirt

Pictures


Recent comments

Add comment: