List of all exhibits. Click on one of them to go to the exhibit page. The topics allow exhibits to be selected by their concept categories. On the right, you can choose the settings of the list view.

The list below shows links between exhibits in a non-standard way. The points denote the exhibits and the connecting lines are connections between them, according to the selected categories.

Enter the end dates in the windows in order to set the period you are interested in on the timeline.

Views: 1636
(Votes: 2)
The average rating is 5.0 stars out of 5.
Print metrics
Print description

W aptekarstwie moździerze wykorzystywano do ucierania różnorodnych substancji oraz do sporządzania pewnych postaci leków recepturowych, takich jak: emulsje, maści czy proszki. Prezentowany moździerz pochodzi z 1562 roku. Ma stożkowaty kształt i jest odlany z brązu. Jego dekorację...

more

W aptekarstwie moździerze wykorzystywano do ucierania różnorodnych substancji oraz do sporządzania pewnych postaci leków recepturowych, takich jak: emulsje, maści czy proszki. Prezentowany moździerz pochodzi z 1562 roku. Ma stożkowaty kształt i jest odlany z brązu. Jego dekorację stanowi motyw roślinny w formie liści akantu, miedzy którymi umieszczony jest rok 1562. Dodatkową ozdobą moździerza są dwa symetrycznie umieszczone uchwyty w kształcie psich głów na długich szyjach.
Moździerze robiono z rozmaitych materiałów. Najstarsze drążono w pniach drzew i w kamieniach. Do XVIII wieku metalem stosowanym powszechnie do odlewania moździerzy był stop zwany brązem, zawierający miedź i cynę. Moździerze takie pokrywały się patyną ze względu na zawartość miedzi (25%). W XVIII wieku do odlewów zaczęto dodawać mosiądz, czyli stop miedzi z cynkiem. Zaczęto również odlewać moździerze z żeliwa. Do produkcji moździerzy wykorzystywano także kość słoniową, porcelanę oraz kamienie szlachetne, takie jak marmur, agat, alabaster, granit czy onyks.

Elaborated by the Museum of Pharmacy at the Jagiellonian University Medical College in Kraków, © all rights reserved

less

Renaissance apothecary mortar from 1562

Pictures


Recent comments

Add comment: