List of all exhibits. Click on one of them to go to the exhibit page. The topics allow exhibits to be selected by their concept categories. On the right, you can choose the settings of the list view.
The list below shows links between exhibits in a non-standard way. The points denote the exhibits and the connecting lines are connections between them, according to the selected categories.
Enter the end dates in the windows in order to set the period you are interested in on the timeline.
- Date of production 16th century
- Place of creation Italy
- Dimensions height: 27.8 cm, diameter: base: 9 cm
- ID no. KGZ 5924
- Museum The Museum of Pharmacy at the Jagiellonian University Medical College in Kraków
- Subjects daily life, health
- Technique rolled on a potter’s wheel, baking, underglaze painting
- Material maiolica
- Object copyright The Museum of Pharmacy at the Jagiellonian University Medical College in Kraków
- Digital images copyright public domain
- Digitalisation RDW MIC, Małopolska's Virtual Museums project
- Tags health , disease , medicine , ceramics , vessel , pharmacy , plants , 3D , storage , public domain
Majolikowe naczynie apteczne typu albarello, eliptycznie wklęsłe, powstało w Faenzie (Włochy) w połowie XVI wieku. Dekoracja figuralno-roślinna w kolorach niebieskim, zielonym, żółtym i pomarańczowym; postać ludzka to zielarka z chustą na zioła na plecach. Napis na banderoli: Aloe patico...
more Majolikowe naczynie apteczne typu albarello, eliptycznie wklęsłe, powstało w Faenzie (Włochy) w połowie XVI wieku. Dekoracja figuralno-roślinna w kolorach niebieskim, zielonym, żółtym i pomarańczowym; postać ludzka to zielarka z chustą na zioła na plecach. Napis na banderoli: Aloe patico. Jest to nazwa włoska łacińskiej aloë hepatica, czyli po polsku — alona wątrobowa. Przygotowywano ją z soku aloesu uzbrojonego (Aloe ferox Mill.).
W zależności od sposobu zagęszczania soku i jego suszenia otrzymywano dwa różne rodzaje alony: przez powolne zagęszczanie i suszenie otrzymywano matowe, brunatne bryłki, które nazywano aloną wątrobową (łac. aloë hepatica); przez szybkie odparowanie otrzymywano bryłki żółte i lśniące nazywane aloną lśniącą (łac. aloë lucida). Obydwa rodzaje mają właściwości silnie przeczyszczające.
Naczynie z kolekcji ceramiki aptecznej ofiarowanej muzeum przez mgra farm. Mateusza Bronisława Grabowskiego z Londynu w 1976 roku.
Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Recent comments