List of all exhibits. Click on one of them to go to the exhibit page. The topics allow exhibits to be selected by their concept categories. On the right, you can choose the settings of the list view.
The list below shows links between exhibits in a non-standard way. The points denote the exhibits and the connecting lines are connections between them, according to the selected categories.
Enter the end dates in the windows in order to set the period you are interested in on the timeline.
- Date of production 19th century
- Dimensions height: 70 cm
- ID no. KGZ 893
- Museum The Museum of Pharmacy at the Jagiellonian University Medical College in Kraków
- Subjects technics, health
- Technique casting, chiselling
- Material wood, brass
- Object copyright The Museum of Pharmacy at the Jagiellonian University Medical College in Kraków
- Digital images copyright public domain
- Digitalisation RDW MIC, Małopolska's Virtual Museums project
- Tags pharmacy , 3D , public domain
Prezentowana neobarokowa waga należy do rodzaju wag szalkowych. Od wieków waga była podstawowym narzędziem pracy w aptece, związana z przyrządzaniem i dawkowaniem leków. Ujednolicenie miar aptekarskich formalnie nastąpiło w 1555 roku, kiedy to Rada Municypalna Norymbergii ogłosiła...
morePrezentowana neobarokowa waga należy do rodzaju wag szalkowych. Od wieków waga była podstawowym narzędziem pracy w aptece, związana z przyrządzaniem i dawkowaniem leków. Ujednolicenie miar aptekarskich formalnie nastąpiło w 1555 roku, kiedy to Rada Municypalna Norymbergii ogłosiła zarządzenie w sprawie unifikacji miar masy. Został opracowany nowy system miar, zwany systemem norymberskim. Podstawową jednostką miary norymberskiego systemu wagowego była uncja, dzieląca się na funty, drachmy, skrupuły i grany. System — zwany dziesiętnym — wprowadzony w 1791 roku we Francji, do aptek na terenie państwa polskiego dotarł w II poł. XIX wieku (w zależności od zaboru: w Prusach od 1872 roku, w Monarchii Austro-Węgierskiej od 1876, a w Rosji od 1899). Kształt najmniejszych odważników poniżej 1 grama opracował farmaceuta Marian Zahradnik, łącząc ich kształt z nominałem. Każda blaszka miała ponadto dodatkową wypustkę, która ułatwiała uchwycenie go pincetą. Odważniki te zostały wprowadzone do powszechnego użycia w aptekach Monarchii Austro-Węgierskiej 2 lutego 1893 roku. Niedługo potem przyjęły się w Europie oraz w krajach zamorskich.
Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Recent comments