List of all exhibits. Click on one of them to go to the exhibit page. The topics allow exhibits to be selected by their concept categories. On the right, you can choose the settings of the list view.
The list below shows links between exhibits in a non-standard way. The points denote the exhibits and the connecting lines are connections between them, according to the selected categories.
Enter the end dates in the windows in order to set the period you are interested in on the timeline.
- Performed by “Kahnemann-Krause-Vienna” Company (Austria)
- Date of production 1908 (by Hager-Handbuch der Pharm. Praxis, Berlin 1908, p. 683)
- Dimensions height: 21 cm
- ID no. KGZ 3713
- Museum The Museum of Pharmacy at the Jagiellonian University Medical College in Kraków
- Subjects technics, daily life, health
- Technique casting
- Material iron cast
- Object copyright The Museum of Pharmacy at the Jagiellonian University Medical College in Kraków
- Digital images copyright public domain
- Digitalisation RDW MIC, Małopolska's Virtual Museums project
- Tags health , disease , medicine , pharmacy , 3D , 3D plus , tools , public domain
Tabletkarka ręczna była wykorzystywana w aptece do produkcji tabletek otrzymywanych przez sprasowanie sproszkowanej substancji leczniczej za pomocą tłoka. Prezentowany obiekt pochodzi z początku XX wieku. Tabletkarka ta została wyprodukowana w austriackiej firmie Kahnemann-Krause-Vienna.
more Tabletkarka ręczna była wykorzystywana w aptece do produkcji tabletek otrzymywanych przez sprasowanie sproszkowanej substancji leczniczej za pomocą tłoka. Prezentowany obiekt pochodzi z początku XX wieku. Tabletkarka ta została wyprodukowana w austriackiej firmie Kahnemann-Krause-Vienna. Składa się z metalowej podstawy ze stemplem oraz tłoka.
Tabletka była formą podania leku, która zdobyła swoją popularność w II połowie XIX wieku. Początkowo tabletki nosiły nazwę kołaczyków prasowanych lub komprymowanych pastylek. Jak donosiła ówczesna prasa „tabletki dzięki reklamom stały się prawie jedyną postacią lekarstw, najchętniej widzianą obecnie”. Zjawisko to nazwano nawet „epidemią tabliczkowania”. Autorstwo pomysłu wytwarzania tabletek przez zgniatanie na sucho sproszkowanych substancji należy przyznać Wiliamowi Brockedonowi angielskiemu zegarmistrzowi, który swój pomysł opatentował w 1843 roku. Pierwsze tabletkarki były wykonywane z drewna. Prototyp metalowej tabletkarki opisał w 1874 roku profesor fizjologii J. Rosenthal z Erlangen.
Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Recent comments