List of all exhibits. Click on one of them to go to the exhibit page. The topics allow exhibits to be selected by their concept categories. On the right, you can choose the settings of the list view.

The list below shows links between exhibits in a non-standard way. The points denote the exhibits and the connecting lines are connections between them, according to the selected categories.

Enter the end dates in the windows in order to set the period you are interested in on the timeline.

Views: 2669
(Votes: 2)
The average rating is 5.0 stars out of 5.
Print metrics
Print description

Alembik (łac. alembicum) to część aparatury destylacyjnej (destylacja z łac. distillare, czyli kapać, spadać kroplami). Składa się z trzech odrębnych części: kotła, w którym umieszcza się substancje poddane destylacji, hełmu pokrywającego kocioł oraz z chłodnicy, która łączy kocioł z...

more

Alembik (łac. alembicum) to część aparatury destylacyjnej (destylacja po łac. distillare, czyli kapać, spadać kroplami). Składa się z trzech odrębnych części: kotła, w którym umieszcza się substancje poddane destylacji, hełmu pokrywającego kocioł oraz z chłodnicy, która łączy kocioł z odbieralnikiem, tj. miejscem, gdzie spływa skroplony, czyli przedestylowany płyn. Urządzenie to służyło w dawnym aptekarstwie do otrzymywania z roślin leczniczych m.in. olejków eterycznych, wód aromatycznych, alkoholu. Do kotła z wodą wkładano rozdrobniony surowiec, po czym go ogrzewano. Wytwarzająca się para wodna porywała składniki lotne zawarte w surowcu i wraz z nimi skraplała się w chłodnicy, skąd spływała do odbieralnika. W urządzeniu takim otrzymywano m.in. takie środki lecznicze: wodę wyskokową korzenną, wodę z gorzkich migdałów, wody aromatyczne: rumiankową, różaną, miętową, wodę „od wiatrów królewską”, wodę „do ócz ściągającą żółtą”, olejki: jałowcowy, cytrynowy, pomarańczowy, z mięty pieprzowej, rozmarynowy.
Jan Bogumił Freyer w Materia Medica (1817) podaje przepis na Aqua aromatica robioną z różnych ziół korzennych. Stosowana była jako środek „wzbudzający i wiatry pędzący nie tylko wewnątrz, ale i zewnątrz do wcierań w żywot, szczególnie u dzieci i osób ciężarnych, w uwichnieniach i zbiciu ciała oraz do okładań miejsc krwią podlanych”.

Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone


 

less

Alembic

Pictures


Recent comments

Add comment: