List of all exhibits. Click on one of them to go to the exhibit page. The topics allow exhibits to be selected by their concept categories. On the right, you can choose the settings of the list view.

The list below shows links between exhibits in a non-standard way. The points denote the exhibits and the connecting lines are connections between them, according to the selected categories.

Enter the end dates in the windows in order to set the period you are interested in on the timeline.

Views: 1618
(Votes: 2)
The average rating is 5.0 stars out of 5.
Print metrics
Print description

Statyw, tzw. tenaculum, na którym zawieszano niewielkie wagi ręczne, pochodzi ze szpitalnej, klasztornej apteki oo. bonifratrów w Pilchowicach. Apteka została otwarta w 1819 roku, a statyw, jak wynika z napisów na nim umieszczonych, został ufundowany dla apteki w roku 1820...

more

Statyw, tzw. tenaculum, na którym zawieszano niewielkie wagi ręczne, pochodzi ze szpitalnej, klasztornej apteki oo. bonifratrów w Pilchowicach. Apteka została otwarta w 1819 roku, a statyw, jak wynika z napisów na nim umieszczonych, został ufundowany dla apteki w roku 1820. Bonifratrzy w terapii stosowali głównie zioła, apteka w Pilchowicach słynęła z eliksiru żołądkowego sprzedawanego pod nazwą „Krople pilchowickie”. Butelki z tym lekiem miały etykietkę z wizerunkiem klasztoru.
Prezentowane tenaculum wykonane jest z mosiądzu. Kolumnę statywu wieńczy godło zakonu bonifratrów — pęknięty owoc granatu z krzyżem i sześcioramienną gwiazdą. Granat symbolizuje przeznaczenie i doskonałość, jest symbolem miasta Granada w Hiszpanii, w którym działał założyciel zakonu św. Jan Boży. Z owocu wyłania się złoty podwójny krzyż papieski. Widoczne poprzez jego pękniętą skorupę ziarna obrazują miłosierne otwarcie się na bliźniego. Gwiazda zaś to symbol natchnienia i ambitnego celu, do którego prowadzi trudna droga, wymagająca cierpienia i wyrzeczeń. Krzyż i gwiazda znalazły się w herbie na pamiątkę papieża Piusa V, który w 1572 roku zatwierdził regułę bonifratrów.

Opracowanie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

less

Tenaculum — stand for apothecary scales

Pictures


Recent comments

Add comment: