Czy wiesz, co wydarzyło się dawno, dawno temu? Co mają wspólnego rytm i historia? Czy chcesz oczarowywać bliskich swoimi opowieściami?
Posłuchaj opowieści
Jak opowiadać?
Wyobraź sobie
Dynamika
Historia
Głos
Tradycja
Działamy
Dlaczego w WMM?
Coraz częściej o muzeach mówi się jako o skarbnicach opowieści. Historie kryją się za kolekcjami i kolekcjonerami, eksponatami i ich dawnymi właścicielami, w budynkach zajmowanych przez muzea i w ich bliskim sąsiedztwie. W WMM nie tylko zachęcamy do wsłuchania się w takie opowieści, ale także zapraszamy do tworzenia własnych — przy okazji wirtualnych wizyt w małopolskich muzeach. Poznać wielowiekową sztukę opowiadania pomogą nam zawodowi opowiadacze, którzy na początek wybrali trzy eksponaty z naszych kolekcji. Posłuchajcie i dajcie się uwieść… Po co opowiadać?
Sztuka opowiadania pomaga nadać głęboki sens prostym rzeczom i codziennym zadaniom. W muzeum pomaga przybliżyć cenne, ale odległe eksponaty. Pozwala wydobyć „ludzką twarz” rzeczy. Umożliwia nieoczywiste połączenia między pozornie odległymi treściami. Zachęca do rozmowy o tematach naprawdę ważnych. Sprawia, że trudne pytania stają się do uniesienia…
Jak korzystać z tych ćwiczeń?
Obejrzyj filmy, otwórz się na swoją opowieść, znajdź słuchaczy i daj się jej ponieść.
Co dalej?
Być może stworzysz swoją kolekcję opowieści? Podziel się nimi na WMM!
Być może zachcesz odwiedzić jeden z festiwali opowiadaczy? Przyjść na ich występ?
Dowiedz się więcej o ruchu nazywanym „storytelling”.
Jak opowiadać? Kilka porad na początek
- Zanim opowiesz historię, zobacz ją w swojej głowie. Niech potem te obrazy prowadzą cię przez opowiadanie.
- Wprowadź rytm do swojej historii. Możesz go wzmocnić na przykład poprzez „refren” (może być rymowany), a także powtarzając podobne gesty ilustrujące jakieś działania.
- Angażuj słuchaczy, zadając im pytania albo prosząc o dokończenie zdań.
- Bohaterowie historii są obecni podczas dziania się opowieści. Dlatego pozwól im mówić swoimi słowami, a nie referuj tego, co powiedzieli (nie: „Czerwony Kapturek zapytał, dlaczego babcia ma takie wielkie oczy”; tylko, z odpowiednią intonacją: „Czerwony Kapturek zapytał: Babciu, dlaczego masz takie wielkie oczy?”).
- Dobry bohater dokądś zmierza (ma cel), jakiś jest (ma jakieś cechy charakterystyczne: słabości i zalety), ma dobrą motywację do działania, znajduje siłę do pokonania przeszkód. Czy potrafisz sobie wyobrazić, jak z nim rozmawiasz? Ma specyficzny sposób mówienia? Może mlaska albo się jąka? Może jest sztywny, jakby połknął kij, albo wciąż mruży oczy?
- Baśnie i legendy inspirują wciąż nowe pokolenia opowiadaczy. Przypomnij sobie ulubione opowieści z dzieciństwa, poszukaj książki z bajkami do miejsca, gdzie spędzisz wakacje. Daj się odkryć opowieściom.
- Dobrą strukturą opowiadania jest wędrówka. Możesz włączać słuchaczy do wymyślania jej kolejnych etapów.
- W baśniach mieszka magia i tajemnica. Metamorfozy i nieziemskie interwencje są tu na miejscu.