Blog

Co teraz?

Ekipa skanująca wróciła już z muzealnych wojaży. Tym razem nie były to dalekie podróże po całej Małopolsce, lecz „mieszczańskie” przemieszczanie się po Krakowie. W ramach projektu „Wirtualne Muzea Małopolski Plus”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Wieloletniego Kultura Plus, zdigitalizowaliśmy 120 eksponatów z czterech krakowskich muzeów. Z dwoma z nich, Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Muzeum Geologicznym ING PAN, mieliśmy już przyjemność współpracować w ramach projektu „Wirtualne Muzea Małopolski”. Z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha spotkaliśmy się w okolicznościach digitalizacyjnych po raz pierwszy i bardzo to spotkanie nas cieszy.

W takim razie, można by zapytać, czym zajmujemy się teraz? Dlaczego efekty naszej pracy nie są jeszcze widoczne na portalu? Otóż digitalizacja to dopiero pierwszy krok prowadzący do wizualizacji, a następnie publikacji trójwymiarowego modelu w przestrzeni Internetu. Uzyskany podczas procesu skanowania materiał zostaje poddany obróbce graficznej przygotowującej go do publikacji na portalu, o której opowiada pokrótce prezentowany przez nas na serwisie YouTube materiał filmowy: 

 


 

 

Wszelki pozyskany materiał zostaje też skatalogowany i zarchiwizowany. Spośród tysięcy zdjęć wysokiej rozdzielczości wybieramy te, które zostaną umieszczone pod każdym z obiektów w postaci galerii. Zespół redakcyjny pracuje w tym czasie nad przygotowaniem tekstów, które przybliżą historię i charakter prezentowanych obiektów, zaprezentują je w szerszym kontekście i bogatej sieci powiązań pomiędzy nowymi a istniejącymi już eksponatami.

Kiedy efekty naszej pracy będą dostępne na portalu Wirtualne Muzea Małopolski? Pracujemy usilnie, aby wydarzyło się to w połowie tego roku, u progu wakacji, czyli pod koniec czerwca 2014 roku. Już teraz serdecznie Was zapraszamy!

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Nowe obiekty z Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Fragment sarkofagu Aset-iri-khet-es ze zbiorów Muzeum Archeologicznego
w Krakowie

Mumia kota, sokoła, sarkofag kartonażowy z el-Hibeh z okresu ptolemejskiego to tylko niektóre z 20 nowych obiektów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, które już wkrótce będzie można zobaczyć na naszym portalu.  Przez najbliższe dwa tygodnie zespół ds. digitalizacji będzie pracował nad pozyskaniem wizerunków cyfrowych eksponatów, które uzupełnią i wzbogacą opowieść o zwyczajach, wierzeniach i codziennym życiu mieszkańców starożytnego Egiptu. 

Nowe obiekty pojawią się pod koniec maja, już teraz zapraszamy do odkrywania kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie dostępnej na naszym portalu.

 

 

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Digitalizacja najcenniejszych zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Digitalizacja maski teatru nō w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Fot. Marek Antoniusz Święch, arch. MIK (2014), CC-BY 3.0 PL

Album z drzeworytami, utensylia do ceremonii parzenia herbaty, kimona, szablony farbiarskie, maska teatru , plakaty, rysunki Andrzeja Wajdy — to tylko niektóre z obiektów, które już niedługo będzie można zobaczyć na naszym portalu. Przez najbliższe dwa tygodnie zespół ds. digitalizacji będzie pracował nad cyfryzacją 30 najcenniejszych eksponatów z krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Uzupełnią one i wzbogacą kolekcję japoniców ze zbiorów Feliksa Jasieńskiego dostępnych na stronie Wirtualnych Muzeów Małopolski. 

Zanim pojawią się nowe obiekty i nowe powiązania, zapraszamy do lektury i odkrywania dzieł japońskich mistrzów — wśród nich znajdziecie m.in. „Rozpogocenie po śnieżycy w Kameyama” Utagawy Hiroshige. Mamy nadzieję, że będzie to najlepszy zwiastun rozpoczynającej się dzisiaj astronomicznej wiosny.

 

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Digitalizacja arrasu ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

Arras „Szczęśliwość rajska”, Sala Senatorska, ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

Mija piąty, przedostatni tydzień obecności ekipy skanującej Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury na Zamku Królewskim na Wawelu. Efekty jej pracy będą widoczne na portalu www.muzea.malopolska.pl już w połowie tego roku. Zwieńczeniem dzieła na etapie technologicznym stanie się digitalizacja eksponatu, bez którego trudno wyobrazić sobie prezentację Państwowych Zbiorów Sztuki zgromadzonych na Wawelu. W najbliższy wtorek (18 marca) procesowi skanowania zostanie poddany arras z serii „Dzieje Pierwszych Rodziców”, pierwszy z kolekcji zamówionej przez Zygmunta Augusta i wykonanej w Brukseli w latach 1550-1560. Tkanina, zatytułowana „Szczęśliwość rajska” i opatrzona numerem inwentarzowym 1 wśród wawelskich zbiorów, przedstawia wydarzenia z początku biblijnej Księgi Rodzaju, sceny Stworzenia AdamaStworzenia EwyBóg Ojciec zapoznaje ze sobą Pierwszych RodzicówZakazu spożywania owocuGrzechu pierworodnego oraz Wygnania z raju.

Arras znajduje się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu i wypełnia w całości jedną ze ścian pomieszczenia. Ma ponad 8 m szerokości i prawie 5 m wysokości. Jego digitalizacja jest prawdziwym wyzwaniem i pierwszą tego typu próbą w Polsce. Poza stosowanym do tej pory w projekcie sprzętem, w celu równomiernego pomiaru tkaniny zostanie wykorzystany skaner geodezyjny. Rezultaty nowatorskiej próby zaprezentujemy już wkrótce na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Digitalizacja zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

W tym tygodniu nasza ekipa digitalizacyjna przeniosła się na Zamek Królewski na Wawelu. Digitalizacja wybranych eksponatów potrwa 5 tygodni, a jej efekty bedą widoczne na naszym portalu już w połowie bieżącego roku.

Dziedziniec arkadowy. Zamek Królewski na Wawelu. Fot. Stanisław Michta, © wszystkie prawa zastrzeżone

Wśród zdigitalizowanych obiektów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu znajdą się m.in. niezwykle cenne rzeźby, militaria (wśród nich oczywiście zbroja husarska), wyroby złotnicze i ceramiczne, zegary, meble i przepiękne tkaniny. Nie zabraknie również reprezentacyjnych portretów i eksponatu, bez którego prezentacja Zamku Królewskiego na Wawelu nikomu chyba nie wydawałaby się pełna, a mianowicie arrasu. Ten, którego digitalizacja jest prawdziwym wyzwaniem (jego szerokość to 854 cm), a który postaramy się wyeksponować na portalu jak najdoskonalej, pochodzi z serii arrasów „Dzieje pierwszych rodziców” i został opatrzony numerem inwentarzowym 1. Przedstawia „Dzieje rajskie”.

 

 

 

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Showing 151 - 155 of 173 results.
Items per Page 5
of 35