Historie Książkowe

Get Adobe Flash player

Historie Książkowe

Obiekty
Pomoc
  • Odkrywaj obiekty, klikając w aktywne pola.
  • Przesuwaj przestrzeń, trzymając lewy przycisk myszy.
Przejdź do prezentacji
X

Historie Książkowe

Joanna Osiewicz-Lorenzutti Pobierz tekst
Podziel się
  • Email
  • Do:
  • Temat:
  • URL:
E-mail Facebook Twitter
Google Plus Share
  • Udostępnij na stronie

Witajcie,
Mam na imię MIK i jestem molem książkowym. Zapraszam Was do odwiedzin w moim królestwie literatury dla dzieci. Razem odkryjemy magię tej krainy, pełnej tajemniczych przedmiotów oraz wspaniałych książek. Jeżeli będziecie uważni i sprytni poznacie wielu ciekawych bohaterów.
Gotowi? Zaczynajmy!


Szafka na trucizny Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ

więcej o obiekcie

Książka: Wolf Erlbruch, Gęś, śmierć i tulipan

Kościotrup na szafce ma przestrzegać przed znajdującymi się wewnątrz truciznami. Ale czy śmierci zawsze trzeba się bać? Czy śmierć można oswoić? Czy można z nią porozmawiać? A może nawet się zaprzyjaźnić?

Gęś orientuje się nagle, że ktoś się za nią od jakiegoś czasu skrada. Okazuje się, że jest to śmierć, która podąża jej krokami od chwili narodzin.

Rower drewniany Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

więcej o obiekcie

Książka: Janusz Stanny, Baśń o królu Dardanelu

„Nie chcę karocy mieć, i już!
Niech tę landarę kto chce, bierze,
Od dzisiaj jeżdżę na rowerze.”

Czy to możliwe, aby król wolał poruszać się na rowerze niż karocą? A jednak! Król Dardanel powraca do zamku po bezowocnych poszukiwaniach smoka i z powodu zimnego przyjęcia przez swój dwór, zmienia się nie do poznania. Między innymi zamienia królewski płaszcz na frak, goli brodę i wsiada na rower właśnie.

Model lokomotywy „Kraków” Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

więcej o obiekcie

Książka: Julian Tuwim, Lokomotywa

Niewątpliwie najsłynniejszą literacką lokomotywą jest ta z wiersza Juliana Tuwima, która „stoi i sapie, dyszy i dmucha, żar z rozgrzanego jej brzucha bucha”. Klasyczne ilustracje Jana Marcina Szancera stanowią mistrzowskie dopełnienie wiersza.

Kapelusz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

więcej o obiekcie

Książka: Lewis Carroll, Alicja w krainie czarów

Czy wiesz, kto w literackim świecie (oprócz prof. Gąbki oczywiście) jest najsłynniejszym miłośnikiem kapelusza? To Szalony Kapelusznik, który w Krainie Czarów gościł Alicję na bardzo dziwnym podwieczorku, a później był świadkiem w jeszcze dziwniejszym procesie o kradzież ciastek.

Balsaminka w kształcie ryby Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

więcej o obiekcie

Książka: Janosch, Ach, jak cudowna jest Panama

„– Czy wolałby pan rybę z solą i pieprzem, szanowny panie Tygrysku, czy też z cytryną i cebulką?
– Ja wolałbym i to, i to – odpowiadał Tygrysek – i żeby wszystkiego było bardzo dużo.”

Miś i Tygrysek są przyjaciółmi. Mieszkają w małym, przytulnym domku nad rzeką. Miś codziennie chodzi z wędką na ryby, a potem gotuje obiad, bo jest świetnym kucharzem. Pewnego dnia przyjaciele wyruszają na poszukiwanie Panamy, a po drodze przeżywają wiele niesamowitych przygód.

Drewniana skrzynia malowana z szufladką Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

więcej o obiekcie

Książka: Rien Poortvliet, Wil Huygen, Skrzaty

“W drugim kącie komórki na buty od dnia ślubu stoi skrzynia panny młodej. Dostała ją w posagu. Jest wspaniale rzeźbiona i bajecznie kolorowa."

W takiej skrzyni przechowywano posag panny młodej – kołdry, poduszki, obrusy. Co jeszcze można w niej przechowywać? Prawie wszystko! Skrzaty na przykład składają w niej prezenty – owoce, bibeloty, pamiątkowe kartki z przysłowiami, którymi po swoim ślubie obdarują gości.

Rzeźba „Chrystus na Osiołku Palmowym” Muzeum Narodowe w Krakowie

więcej o obiekcie

Książka: Carlo Collodi, Pinokio [w przekładzie Jarosława Mikołajewskiego, il. Roberto Innocenti]

„I tak zapisane jest w księgach mądrości, że wszystkie leniwe dzieci, które gwiżdżą na książki, na szkołę i nauczycieli oraz trwonią czas na zabawach, grach i rozrywkach, prędzej czy później muszą się zamienić w stado osiołków.”

Czy znasz historię chłopca, który zamienił się w osiołka, a potem został sprzedany do cyrku, gdzie kazano mu skakać przez obręcze i wykonywać inne sztuczki? To część przygód Pinokia, który niestety początkowo nie był zbyt grzecznym chłopcem.

Łyżnik Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

więcej o obiekcie

Książka: Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Kto kogo zjada

Ptaszki, które stoją na kółkach, możemy postrzegać bardziej symbolicznie. Ptak jest elementem łańcucha pokarmowego, który jest fascynującym cudem przyrody. Kto kogo zjada? Czy zawsze duże zwierze zjada małe? A może czasem jest odwrotnie?

Turoń ze Starego Sącza Muzeum Etnograficzne w Krakowie

więcej o obiekcie

Książka: Wiktor Woroszylski, Dużo śmiechu, trochę smutku to historia o mamutku

Turoń to kolędnik przebrany za rogate zwierzę podobne do wołu. Jego nazwa pochodzi od tura, który niestety już wyginął. Na pewno znasz inne zwierzęta, które znamy tylko z wykopalisk, jak dinozaury czy mamuty. Okazuje się jednak, że niektóre z nich można wskrzesić na kartach książki, np. mamutka Lutka, który umknął lodowcowi i udało mu się przetrwać w mieszkaniu autora (choć z powodu hałasów narzekają na niego sąsiedzi).

Pistolet kapiszonowy Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie

więcej o obiekcie

Książka: Tomi Ungerer, Trzej Zbójcy

Pistolet [Topór] to niebezpieczna broń. Często wykorzystywana jest przez przestępców, takich jak trzej zbójcy, którzy sieją postrach i napadają na powozy. W niektórych historiach, a także i w tej, czasem okazuje się, że dobro może w bardzo prosty sposób pokonać zło, a zbójcę zmienić w dobrego człowieka.


Joanna Osiewicz-Lorenzutti – studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim, pracowała w warszawskim wydawnictwie Iskry, była wolontariuszką nowojorskiej organizacji Housing Works. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi w Polsce przy organizacji festiwali i wydarzeń. Prywatnie pasjonatka fotografii natychmiastowej Polaroid, niepoprawna kolekcjonerka ilustrowanych książek dla dzieci oraz właścicielka wszechrasowego psa Łomo.


Projekt graficzny i wykonanie:
Dagmara Berska, Parastudio, Łukasz Wiśniewski, CC-BY 3.0 PL

Tekst: Joanna Osiewicz-Lorenzutti, ⓒ wszystkie prawa zastrzeżone MIK (2013)