Warsztaty Krakowskie

Rok 1913 w polskim wzornictwie, którego początki datuje się na przełom XIX i XX wieku, przyniósł hasła przejścia od teorii do praktyki. W Krakowie grupa artystów, rzemieślników i architektów połączyła siły z Towarzystwem Polskiej Sztuki Stosowanej, tworząc Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie. W przełożeniu twórczych idei na konkret miały pomóc im pracownie tkactwa, mebla, metalu, zabawek, galanterii skórzanej, batiku i farbiarstwa.
Zgodnie z ideą, artyści, współpracując z rzemieślnikami, uczyli się od nich stosowania tradycyjnych technik. Tworzone przez nich wzory i przedmioty nawiązywały do sztuki ludowej, która za sprawą Witkiewicza i stylu zakopiańskiego urosła do rangi sztuki narodowej. Działalność warsztatów i zaangażowanie artystów miało wykreować nową jakość sztuki dekoracyjnej.
Grupę tworzyli między innymi Zofia Stryjeńska, Kazimierz Młodziankowski, Wojciech Jastrzębowski, Karol Homolacs, Antoni Buszek, Karol Stryjeński, Józef Czajkowski. Prace przerwał wybuch I wojny światowej.
Po rozwiązaniu  stowarzyszenia w 1926 roku, jego działalność bardzo szybko doczekała się swojej kontynuacji w środowisku warszawskim (część artystów związanych z Warsztatami przeniosła się po wojnie do stolicy), w tym samym roku powstała Spółdzielnia „Ład”.
Jednym z dokonań Warsztatów Krakowskich było przygotowanie pawilonu na Międzynarodową Wystawę Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku. Polskie projekty spotkały się z ogromnym uznaniem zarówno krytyki, jak i publiczności.
W Muzeum Etnograficznym w Krakowie znajduje się unikatowa kolekcja zabawek wytworzonych w Warsztatach Krakowskich — co ciekawe zabawek często malowanych i dekorowanych przez dzieci.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Zobacz: 
Dwa fotele Karola Szymanowskiego wykonane przez Spółdzielnię Artystów Plastyków 
Ład
Zobacz także smoka wawelskiego pochodzącego z Warsztatów Krakowskich w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie:
http://etnomuzeum.eu/Obiekty,247_smok_wawelski_z_warsztatow_krakowskich.html