Teatralne konotacje nazw nowohuckich osiedli

Z powstaniem Teatru Ludowego związana jest ciekawa historia. Gdy zaczynano budować Nową Hutę, nie myślano właściwie o funkcjach kulturalnych nowego miasta, koncentrując się na jak najszybszym powstaniu mieszkań. W miejscu pozbawionym wysublimowanych rozrywek, mieszkańcy byli narażeni na wszelakie patologie, dlatego w 1953 roku postanowiono odgórnie „zorganizować kulturę”.
Okazało się, że w dzielnicy trwała już budowa teatru, ale… kameralnego. Natychmiast polecono powiększyć scenę. To, że nie było w nim odpowiedniego miejsca na garderoby dla aktorów czy magazyny dekoracji, sprzętu i rekwizytów, nie stanowiło dla władzy problemu.
Placówka zainaugurowała swoją działalność 3 grudnia 1955 roku sztuką Wojciecha Bogusławskiego „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.
Mimo tych przeciwności, a może wręcz dzięki nim, Teatr Ludowy szybko stał się jedną z najciekawszych placówek w kraju i taką pozostaje aż do dziś. A osiedla wokół niego noszą nazwy: Teatralne, Krakowiaków, Górali...

Opracowanie: Maciej Miezian (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), © wszystkie prawa zastrzeżone

Przeczytaj także o historii Teatru Ludowego  oraz zobacz fotografię „Teatr Ludowy Henryka Hermanowicza w kolekcji Wirtualnych Muzeów Małopolski.