Śladami prac autora „Matki Boskiej Myślenickiej”

Autorem Matki Boskiej Myślenickiej jest Sebastian Stolarski (17981875), malarz znany w regionie, którego dzieła można odnaleźć nie tylko w Muzeum Niepodległości w Myślenicach, ale także podczas spaceru po Myślenicach i zwiedzania okolicznych kościółków.
Jego prace znajdują się w kościele parafialnym i na Stradomiu w Myślenicach, a także w kościółkach w Wiśniowej, Zakliczynie, Trzebuni i Skomielnej Białej. Warto spróbować tematycznego zwiedzania okolicy w poszukiwaniu kolejnych śladów myślenickiego artysty.
Stolarski malował na zamówienie zarówno duchowieństwa, jak i mieszczan: obrazy do ołtarzy, feretronów i kapliczek. Wykonywał też polichromie w kościołach. Znany jest z renowacji dawnych obrazów.
Ze szczególnym upodobaniem powracał do kopiowania wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej, między innymi na frontonie kamienicy Obońskich — najstarszej kamienicy w rynku myślenickim — znajduje się obraz Myślenickiej Pani jego autorstwa. W kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej, tak zwanej Studzience, Stolarski namalował natomiast przeniesienie cudownego obrazu Matki Boskiej Myślenickiej do kościoła parafialnego oraz cudowne uleczenie w „studzience” z portretami współczesnych mu mieszczan i dobrodziejów kapliczki (1866).
Historyk sztuki prof. Ewa Śnieżyńska-Stolot tak ocenia malarstwo Stolarskiego:
„Twórczość Stolarskiego należy bez wątpienia do rzędu eklektycznego malarstwa prowincjonalnego. Artysta wykazuje przy tym dużą biegłość techniczną, co wskazywałoby, że musiał się uczyć swego zawodu”.

Opracowanie: Muzeum Niepodległości w Myślenicach, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone