Prawdziwy skarb

Każdy ma swoje skarby — małe dzieci zakopują w ziemi szkiełko, pod którym umieszczają kwiatki, gałązki, koraliki. Największą radość sprawia odkopywanie — najlepiej przypadkowo, kiedy uda się już zapomnieć, choć czasem trudno powstrzymać ciekawość i nie sprawdzać, czy „sekret” nadal jest w tym samym miejscu.
Praca archeologa to jak przedłużenie dzieciństwa — odkopywanie, odkrywanie. W dawnych czasach celowo ukryte, a po wiekach odnalezione kosztowności określane są jako skarby. Skarb z Witowa, skarb z Nowej Huty — Pleszowa, skarb brązowy ze Stefkowej, skarb żelaznych grzywien siekieropodobnych z ul. Kanoniczej 13 w Krakowie.
Co kryją w sobie skarby zgromadzone w zbiorach WMM?
Skarb z Witowa to zaledwie cztery złote monety. Wybito je w czasach, kiedy Imperium Rzymskie podzielone było już na dwie części. Na wschodzie rządził Teodozjusz II (408—450), na zachodzie zaś Walentynian III (425−455).
Obok znaleziska z Witowa w zbiorach WMM można zobaczyć część skarbu z ulicy Kanoniczej, na której odkryto 4212 grzywien (tzw. płacideł), o łącznej wadze około 3630 kg!
Z kolei skarb ze Stefkowej to przede wszystkim elementy biżuterii z okresu zwanego epoką brązu. Metal ten — stop miedzi i cyny − należał wówczas do najcenniejszych. Choć są to drobne przedmioty, musiały stanowić wielką wartość dla właściciela, skoro ukryto je tak skrupulatnie, dzięki czemu przetrwały w ziemi aż 3500 tys. lat.
W naszej kolekcji mamy także skarb z Nowej Huty  Pleszowa. W glinianym naczyniu z czasów piastowskich ukryto ponad 2 kg monet i kosztowności, w tym bryłki lanego srebra.
Pojęcie skarbu odnoszące się do wartości materiału zmieniało się na przestrzeni wieków — brąz, złoto, srebro, żelazo… Dziś nadal wysyła się komunikaty do przyszłych pokoleń, np. kultywując tradycję umieszczenia w kuli hełmu na wieży kościoła dokumentów, zapisując w ten sposób ślady, które pozwolą w przyszłości odtworzyć obraz naszej epoki. Jak zostaną ocenione nasze czasy? Jakie wnioski wyciągną historycy i archeolodzy?
Zapraszamy do odkrywania prawdziwych skarbów z naszej kolekcji — być może dla kogoś takim skarbem będzie szklana moneta z XVII wieku (Szklana moneta pańszczyźniana) lub ujrzany z bliska celtycki koralik (Celtycki pacior szklany)…

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.