Pierwsza polska kawiarnia w Wiedniu i kawa z mlekiem

W Polsce zwyczaj parzenia kawy nie przyjął się od razu, ale warto pamiętać o tym, że Wiedeń zawdzięcza sławę swoich kawiarni Polakowi — Jerzemu Kulczyckiemu.
Swoją znajomość tureckiego wykorzystał on podczas oblężenia Wiednia — w 1683 roku jako szpieg dwukrotnie przedarł się przez turecki obóz, uzyskując zapewnienia o zbliżającej się odsieczy wojsk Jana III Sobieskiego, co wpłynęło na decyzję utrzymania obrony miasta.
Po wygranej bitwie i odparciu tureckiej ofensywy Jan III Sobieski i włodarze Wiednia postanowili wynagrodzić Kulczyckiemu jego zasługi, pozwalając mu wybrać dowolne łupy wojenne i obrać dowolny zawód. Wbrew oczekiwaniom, nie wybrał on worków złota ani kuponów kosztownego materiału, ale worki z kawą... Zgodnie ze swoim życzeniem, otrzymał także przywilej założenia w Wiedniu pierwszej publicznej kawiarni.
Według przekazów Polak był także autorem przepisu na kawę z mlekiem. Początkowo serwował w swoim lokalu czarną kawę, która wielu klientom wydawała się zbyt gorzka i nie cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Wszystko zmieniło się z chwilą, gdy Kulczycki osłodził jej smak i złagodził aromat mlekiem i miodem.
Do dziś wiedeńscy właściciele kawiarni uważają go za swojego patrona. Nazwiskiem Kulczyckiego została nazwana jedna z ulic w stolicy Austrii.
W Polsce Kulczycki pozostaje nadal postacią mało znaną, choć zdarzają się przykłady przypominania jego postawy — w 2009 roku jego podobizna trafiła na okolicznościowe znaczki pocztowe.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Zobacz także:
Piecek do palenia kawy
Młynek do kawy