Buty

Buty — zniszczone, schodzone, są jak linie papilarne; skóra przyjmuje indywidualny kształt i dopasowuje się, układa się tak, że mogłyby być one formą dla odlewu stopy. W kryminalistyce ślad stopy jest równie ważny jak odciski palców. Badaniem odcisków tego rodzaju (śladów stóp, podeszw butów, odcisków zwierząt, wyżłobień powstałych podczas wleczenia ciała czy przedmiotów, odcisków kół) zajmuje się traseologia.
Ślady obuwia stanowią około 95% zabezpieczonych i wykorzystywanych w codziennej pracy techników policyjnych. Jakie kody można odczytać ze śladów odciśniętych w piasku lub na śniegu? Kierunek chodu, linię i kąt stopy, długość i szerokość kroku, długość i szerokość pojedynczego śladu. Można też określić wagę ciała i w pewnym sensie wnioskować o sytuacji, w jakiej znalazł się właściciel śladu (chód spokojny lub nerwowy).
Buty mówią zawsze dużo o ich właścicielu. Często mówi się nawet o tym, że są tak osobiste jak szczoteczka do zębów, że nie pożycza się ich nikomu. A jednak w dawnych czasach, zwłaszcza w środowisku wiejskim, buty były synonimem dobrobytu. Traktowano je jako element odświętnego i wyjściowego ubioru (zwykle dzieci biegały po obejściu, a nawet do szkoły na bosaka). Takie buty odciskały na sobie piętno kolejnych użytkowników, a czasem nawet kolejnych pokoleń.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Zobacz:
Buty słomiane „berloce”
Krakowskie buty kobiece z cholewami typu węgierskiego
Buty kobiece mnikowskie
Buty kobiece z cholewami z Mnikowa
Buty sportowe ks. Karola Wojtyły
Trampki/półtramki Karola Wojtyły
Sprawdź, w jaki sposób pies i chłopak pomagały przy zdejmowaniu butów z cholewami.