Blog

Wpisy oznaczone tagiem kolęda .

Święta, święta i...

Atmosfera świąteczna narasta... Na każdym rogu Mikołaj z dolepioną brodą, witryny sklepowe mieniące się od świątecznych dekoracji, stacje radiowe nadające jednoznaczny repertuar, uszka i karpie na wagę lub pakowane porcjami. Ponadto gorączka zakupów i wszechobecne promocje, którym próbujemy się oprzeć.

Chcąc, nie chcąc, bierzemy udział w tym przedświątecznym zamieszaniu. Narzekamy na powszechne szaleństwo i wydatki ponad miarę, ale z czasem sami zaczynamy po cichu nucić pamiętane kolędy.

Święta Bożego Narodzenia... Różnie obchodzone, różnie przeżywane, ale wypełniające z pewnością jakąś społeczną lukę, odpowiadające na potrzebę obrzędu, rytuału, oddzielenia profanum od sacrum.

Szopka krakowska autorstwa Romana Sochackiego z 2004 roku, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

I w naszym zespole Wirtualnych Muzeów Małopolski zaczęliśmy gorączkowo przeszukiwać zasoby portalu pod kątem świątecznej symboliki. Nie ma jej tak wiele, ale to, co jest, przypomina o długotrwałych, pracochłonnych przygotowaniach do świątecznego czasu, nie w ostatniej chwili, ale na długo przed jego nastaniem. Zarówno szopki, jak i maszkara turonia, obecna jeszcze niekiedy w chodzących po podkrakowskich wsiach grupach kolędniczych, przywołują dawne zwyczaje i obrzędy, kultywowane najmocniej w ludowej tradycji, przypominające naturalny cykl roczny, czas aktywnosci i odpoczynku, czas codziennej pracy i świętowania. 

Podziwiamy misterię wykonania krakowskich szopek konkursowych (Mariana Dłużniewskiego, Macieja Moszewa i Romana Sochackiego), ale myślimy też o wysiłku i czasie poświęconym na ich przygotowanie. Powstają one co najmniej kilka miesięcy, często cały rok. Kontakt z szopką, dostrzeganie licznych szczegółów, odkrywanie symboli, niekiedy drobnych żartów ukrytych na drugim planie może być momentem przedświątecznego zatrzymania i odróżnienia masowej produkcji świątecznych dekoracji od wykonań unikalnych, autorskich, okupionych wysiłkiem i niepowtarzalnych.

Takiego zatrzymania w tym świątecznym czasie życzymy Wam bardzo serdecznie!

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Wyświetlanie 1 rezultatu.