Blog

Otwarte na... kłódkę

Czy wiecie jaki jest klucz do sukcesu? Że nie tylko w baśniach i filmach z gatunku Indiany Jonesa, żeby otworzyć drzwi trzeba rozwiązać łamigłówkę? Polecamy nowy niezwykły obiekt 3D na naszym portalu — kłódkę filarową (bramkową) z Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych i opowieści o świątnikach wawelskich. Wizyta w świątnickim muzeum to bardzo dobry pomysł na weekendową wyprawę połączoną z odkrywaniem niezwykłych miejsc na mapie Małopolski.  

 

 


Kłódka filarowa (bramkowa) ze zbiorów
Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Czy wirtualne muzeum może być zwiastunem muzeum realnego?

Jak Wirtualne Muzea Małopolski wpisują się we współczesne trendy w muzealnictwie? Jak przebiegała realizacja tak dużego przedsięwzięcia? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w wywiadzie z Alicją Sułkowską-Kądziołką (koordynatorką projektu) i Łucją Piekarską-Duraj, która jako przedstawicielka Dynamiki Ekspozycji współtworzyła koncepcję portalu. Tekst ukazał się na stronie Histmag.org

Zapraszamy do lektury i do odkrywania zasobów naszego portalu — mamy nadzieję, że po spotkaniu z wirtualnymi obiektami, nabiorą Państwo jeszcze większej ochoty na wizytę w jednym z małopolskich muzeów. 

Digitalizacja w Muzeum Etnograficznym
im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Fot. Anna Berestecka, arch. MIK (2012), CC-BY 3.0 PL

 

Rzeźba „W loży” i czasza dacka — nowe obiekty 3D

Na portalu przybywa obiektów zdigitalizowanych w formie 3D — dziś prezentujemy Państwu rzeźbę „W loży” Luny Amalii Drexler z Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Marazakich — niezwykle ciekawy obiekt, w którym widać ślady inspiracji sztuką Auguste'a Rodina i czaszę dacką z I w. p.n.e. z kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie. 

Rzeźba „W loży" Amalii Luny Drexler ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich

 

 

Nowe obiekty na portalu

 

Szklanka ozdobiona sceną z legendy o św. Hubercie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich

Strój Lajkonika, szklanka ozdobiona sceną z legendy o św. Hubertcieskarb grzywien, który we wczesnym średniowieczu stanowił równowatrość stada 300 krów, gramofon tubowy z płytą z wizerunkiem najbardziej rozpoznawalnego w historii foksteriera czy piękna ażurowa balsamikna, to tylko niektóre z obiektów, jakie w tym tygodniu pojawiły się na portalu WMM. Każdy z nich opowiada swoją historię. Każdy zaprasza do ekslorowania zasobów małopolskich muzeów. Odkrywajcie i zostańcie z nami! 

 

 

 

 

 

Marka Radia Kraków dla Wirtualnych Muzeów Małopolski

Nasz portal otrzymał MARKĘ Radia Kraków — wyróżnienie dla najciekawszego wydarzenia kulturalnego minionego miesiąca.  Ideą nagrody jest promowanie dobrej jakości i rekomendowanie wydarzeń oraz postaci ważnych, fascynujących, godnych zainteresowania. Wyróżnienie jest przyznawane przez jury złożone z krakowskich dziennikarzy związanych z sektorem kultury. „To przełom w prezentacji małopolskiego dziedzictwa i zbiorów muzealnych” — tak swoją decyzję uzasadnili jurorzy. Bardzo nas cieszy to wyróżnienie! Dziękujemy!

Więcej informacji na stronie Radia Kraków.

Wyświetlanie 186 - 190 z 195 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 39