Blog

Digitalizacja w Muzeum ING PAN w Krakowie

Digitalizacja w Muzeum ING PAN w Krakowie, luty 2014.
Fot. Marek Antoniusz Święch, arch. MIK (2014), CC-BY 3.0 PL

Ząb trzonowy mamuta, odcisk tułowia ryby (prawdopodobnie tuńczyka), w brzuchu którego są widoczne szkielety mniejszych ryb, kwarc żelazisty, który wyglądem przypomina średniowieczną twierdzę z zamkiem zbudowanym na skale to tylko niektóre z obiektów geologicznych, które pod koniec maja będzie można zobaczyć na naszym portalu. 

W ramach nowego projektu Wirtualne Muzea Małopolski Plus, nasza ekipa mobilna rozpoczęła digitalizację kolejnych 20 eksponatów, które na co dzień są przechowywane w magazynach Muzeum ING PAN w Krakowie. Wraz z nimi pojawią się opowieści kustoszy odsłaniających tajemnice natury...

Zaglądajcie do nas i bądźcie na bieżąco. Już teraz na portalu można oglądać m.in. meteoryty, wyjątkowe formy skał i minerałów, a także zęby ichtiozaura.

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Nowe galerie i modele 3D na portalu

Fragment biżuterii scytyjskiej księżniczki ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Złote kolczyki, pierścienie, fragmenty diademu, aplikacje, to tylko niektóre z ważących blisko 400 g ozdób scytyjskiej księżniczki,  odkrytych w kurhanie w okolicach Ryżanówki. Ich właścicielka miała zaledwie 145 cm wzrostu, została pochowana w biżuterii składającej się z blisko 440 sztuk.

Strój scytyjskiej księżniczki z Ryżanówki to jeden z wielu obiektów na naszym portalu, które zyskały ostatnio nowe galerie zdjęć i materiały 3D, dzięki którym można podziwiać ich faktury i wyjątkowe detale. To także jeden z eksponatów,  które pobudzają wyobraźnię, przenosząc na chwilę w świat bogatych i okrutnych plemion scytyjskich władców i wojowników…

W nowej odsłonie wzbogaconej o dodatkowe materiały na naszym portalu można także zobaczyć m.in. „Bachantkę” z Muzeum Narodowego w Krakowie, żydowską obrączką ślubną z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, a także tryptyk „Rodzinę Marii” z Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.

Na początku lutego w ramach nowego projektu Wirtualne Muzea Plus, realizowanego dzięki dofinansowaniu MKDiN, rozpoczynamy digitalizację nowych obiektów Muzeum ING PAN w Krakowie. Już wkrótce dołączą do nas nowe muzea i nowe eksponaty, a wraz z nimi nowe historie, konteksty i opowieści. Każdego dnia zmieniamy się dla Was, prezentując zarówno dzieła sztuki, jak i  zwykłe-niezwykłe przedmioty, które rozpoczęły swoje drugie życie w muzeum. Mamy nadzieję, że nasza propozycja, by Wejść Między Muzea, będzie dla Państwa źródłem wielu odkryć i inspiracji, otwierając drogę do własnych poszukiwań…

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Święta, święta i...

Atmosfera świąteczna narasta... Na każdym rogu Mikołaj z dolepioną brodą, witryny sklepowe mieniące się od świątecznych dekoracji, stacje radiowe nadające jednoznaczny repertuar, uszka i karpie na wagę lub pakowane porcjami. Ponadto gorączka zakupów i wszechobecne promocje, którym próbujemy się oprzeć.

Chcąc, nie chcąc, bierzemy udział w tym przedświątecznym zamieszaniu. Narzekamy na powszechne szaleństwo i wydatki ponad miarę, ale z czasem sami zaczynamy po cichu nucić pamiętane kolędy.

Święta Bożego Narodzenia... Różnie obchodzone, różnie przeżywane, ale wypełniające z pewnością jakąś społeczną lukę, odpowiadające na potrzebę obrzędu, rytuału, oddzielenia profanum od sacrum.

Szopka krakowska autorstwa Romana Sochackiego z 2004 roku, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

I w naszym zespole Wirtualnych Muzeów Małopolski zaczęliśmy gorączkowo przeszukiwać zasoby portalu pod kątem świątecznej symboliki. Nie ma jej tak wiele, ale to, co jest, przypomina o długotrwałych, pracochłonnych przygotowaniach do świątecznego czasu, nie w ostatniej chwili, ale na długo przed jego nastaniem. Zarówno szopki, jak i maszkara turonia, obecna jeszcze niekiedy w chodzących po podkrakowskich wsiach grupach kolędniczych, przywołują dawne zwyczaje i obrzędy, kultywowane najmocniej w ludowej tradycji, przypominające naturalny cykl roczny, czas aktywnosci i odpoczynku, czas codziennej pracy i świętowania. 

Podziwiamy misterię wykonania krakowskich szopek konkursowych (Mariana Dłużniewskiego, Macieja Moszewa i Romana Sochackiego), ale myślimy też o wysiłku i czasie poświęconym na ich przygotowanie. Powstają one co najmniej kilka miesięcy, często cały rok. Kontakt z szopką, dostrzeganie licznych szczegółów, odkrywanie symboli, niekiedy drobnych żartów ukrytych na drugim planie może być momentem przedświątecznego zatrzymania i odróżnienia masowej produkcji świątecznych dekoracji od wykonań unikalnych, autorskich, okupionych wysiłkiem i niepowtarzalnych.

Takiego zatrzymania w tym świątecznym czasie życzymy Wam bardzo serdecznie!

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Wirtualne na konferencji w Warszawie

19 grudnia zapraszamy do Warszawy na XVII spotkanie z cyklu Nowoczesne Muzea i Galerie, które tym razem będzie dedykowane rozwiązaniom mobilnym wykorzystywanym w muzeach. Na konferencji, poza przentacją naszego projektu, o swoich doświadczeniach tworzenia aplikacji mobilnych opowiedzą prelegenci z Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Pałacu w Wilanowie. Będzie można także posłuchać o najnowszych światowych trendach w projektach mobilnych. 

Szczegóły są dostępne na stronie organizatora — Centrum Promocji Informatyki.

Serdecznie zapraszamy!

Zabierzcie Wirtualne ze sobą!

Jesteście już z nami ponad dwa miesiące. Dziękujemy! Czy odkryliście w tym czasie zakamarki portalu? Czy znacie już wszystkie możliwości poznawania zgromadzonego na Wirtualnych Muzeach Małopolski dziedzictwa? 

Przygotowaliśmy ich dla Was naprawde wiele. Wciąż też pracujemy nad nowymi ujęciami tematów, wzbogacaniem treści i udoskonalaniem modeli 3D. Dziś natomiast o Małopolsce w 100 obiektach i audialnej formie tej cześci portalu.

Robi się coraz zimniej, rzadziej wyprowadzamy rowery, częściej korzystamy z komunikacji miejskiej. To z myślą o takiej m.in. sytuacji przygotowaliśmy dla Was krótkie kilkuminutowe nagrania audio, opowieści specjalistów i kustoszy o wybranych obiektach. Możecie posłuchać ich na portalu, oglądając równocześnie opisywany eksponat w pełnej krasie. Możecie też pobrać historię/historie, które Was zainteresowały w formie plików MP3 i wysłuchać ich np. w zatłoczonym autobusie, kiedy otworzenie książki graniczy z cudem :-).

Równie ciekawe, i to nie tylko dla osób niewidomych i słabowidzących, z myślą o których zostały przygotowane, są opisy eksponatów nagrane w technice audiodeskrypcji.

Zapraszamy serdecznie: http://muzea.malopolska.pl/malopolska-w-100-obiektach

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Wyświetlanie 181 - 185 z 197 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 40