Blog

Zabierzcie Wirtualne ze sobą!

Jesteście już z nami ponad dwa miesiące. Dziękujemy! Czy odkryliście w tym czasie zakamarki portalu? Czy znacie już wszystkie możliwości poznawania zgromadzonego na Wirtualnych Muzeach Małopolski dziedzictwa? 

Przygotowaliśmy ich dla Was naprawde wiele. Wciąż też pracujemy nad nowymi ujęciami tematów, wzbogacaniem treści i udoskonalaniem modeli 3D. Dziś natomiast o Małopolsce w 100 obiektach i audialnej formie tej cześci portalu.

Robi się coraz zimniej, rzadziej wyprowadzamy rowery, częściej korzystamy z komunikacji miejskiej. To z myślą o takiej m.in. sytuacji przygotowaliśmy dla Was krótkie kilkuminutowe nagrania audio, opowieści specjalistów i kustoszy o wybranych obiektach. Możecie posłuchać ich na portalu, oglądając równocześnie opisywany eksponat w pełnej krasie. Możecie też pobrać historię/historie, które Was zainteresowały w formie plików MP3 i wysłuchać ich np. w zatłoczonym autobusie, kiedy otworzenie książki graniczy z cudem :-).

Równie ciekawe, i to nie tylko dla osób niewidomych i słabowidzących, z myślą o których zostały przygotowane, są opisy eksponatów nagrane w technice audiodeskrypcji.

Zapraszamy serdecznie: http://muzea.malopolska.pl/malopolska-w-100-obiektach

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Konferencja „IT w kulturze”

Tym razem na prezentację naszego projektu zapraszamy do Krakowa! Już jutro, 27 listopada 2013 r., w galerii „Bunkier Sztuki” (pl. Szczepański 3a) „Wirtualne Muzea Małopolski” zostaną przedstawione w ramach konferencji „IT w kulturze”, poświęconej zarządzaniu kolekcjami w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej. Prezentacje wygłoszą również przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (Maria Cibicka, Artur Wabik), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (Marta Miśkowiec), social media manager – Michał Pałasz, Firma Ontia Sp. z o.o.

 

Szczegółowy program konferencji:

10:00 – 10:15 Rozpoczęcie Konferencji
10:15 – 10:45 Bogusław Ruśnica – Proces tworzenia i realizacji projektów wystawienniczych
10:45 – 11:20 Ontia Sp. z o.o. Expono – system do organizacji i zarządzania wystawami
11:20 – 11:50 dyskusja
11:50 – 12:15 przerwa kawowa
12:15 – 12:45 Małopolski Instytut Kultury – Realizacja projektu „Wirtualne Muzea Małopolski” pod kątem prezentacji doświadczeń i narzędzi przydatnych instytucjom kultury
12:45 - 13:15 Muzeum Historii Fotografii (Marta Miśkowiec) – Prezentacja kolekcji w Internecie MHF
13:15 – 13:25 Ontia Sp. z o.o. Navigart – system do zarządzania kolekcjami w Internecie
13:25 – 13:55 Wojewódzka Biblioteka Publiczna (Maria Cibicka, Artur Wabik) – Projekt Arteteka
13:55 – 14:25 Michał Pałasz – Krakowskie Muzea w mediach społecznościowych
14:25 – 14:55 Dyskusja
14:55 – 15:00 Zakończenie konferencji

Organizatorem konferencji jest Firma Ontia Sp. z o.o.

Dzieła natury w WMM

Przywykliśmy do mówienia o czymś pięknym: „dzieło sztuki”. A dzieło natury? Przepiękne kształty, barwy, nieprawdopodobne zestawienia, których nie tknęła ludzka ręka?  Na naszym portalu prezentujemy przykłady fascynującej twórczości natury, jak np. kryształy halitu w najróżniejszych formach, tajemnicze włosy solne z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, czy zatrzymane w krysztale halitu zdźbła trawy sprzed 5 mln lat z Muzeum Geologicznego WGGiOS AGH.
Dziś udostępniamy Państwu możliwość dokładnego przyjrzenia się spotkaniu natury i człowieka w zaskakującej formie, czyli skupieniu kryształów wytworzonemu na drewnianej konewce, którą w przeszłości przelewano solankę w kopalniach.

Otwarte na... kłódkę

Czy wiecie jaki jest klucz do sukcesu? Że nie tylko w baśniach i filmach z gatunku Indiany Jonesa, żeby otworzyć drzwi trzeba rozwiązać łamigłówkę? Polecamy nowy niezwykły obiekt 3D na naszym portalu — kłódkę filarową (bramkową) z Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych i opowieści o świątnikach wawelskich. Wizyta w świątnickim muzeum to bardzo dobry pomysł na weekendową wyprawę połączoną z odkrywaniem niezwykłych miejsc na mapie Małopolski.  

 

 


Kłódka filarowa (bramkowa) ze zbiorów
Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Czy wirtualne muzeum może być zwiastunem muzeum realnego?

Jak Wirtualne Muzea Małopolski wpisują się we współczesne trendy w muzealnictwie? Jak przebiegała realizacja tak dużego przedsięwzięcia? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w wywiadzie z Alicją Sułkowską-Kądziołką (koordynatorką projektu) i Łucją Piekarską-Duraj, która jako przedstawicielka Dynamiki Ekspozycji współtworzyła koncepcję portalu. Tekst ukazał się na stronie Histmag.org

Zapraszamy do lektury i do odkrywania zasobów naszego portalu — mamy nadzieję, że po spotkaniu z wirtualnymi obiektami, nabiorą Państwo jeszcze większej ochoty na wizytę w jednym z małopolskich muzeów. 

Digitalizacja w Muzeum Etnograficznym
im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Fot. Anna Berestecka, arch. MIK (2012), CC-BY 3.0 PL

 

Wyświetlanie 171 - 175 z 183 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 37