Blog

Digitalizacja arrasu ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

Arras „Szczęśliwość rajska”, Sala Senatorska, ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

Mija piąty, przedostatni tydzień obecności ekipy skanującej Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury na Zamku Królewskim na Wawelu. Efekty jej pracy będą widoczne na portalu www.muzea.malopolska.pl już w połowie tego roku. Zwieńczeniem dzieła na etapie technologicznym stanie się digitalizacja eksponatu, bez którego trudno wyobrazić sobie prezentację Państwowych Zbiorów Sztuki zgromadzonych na Wawelu. W najbliższy wtorek (18 marca) procesowi skanowania zostanie poddany arras z serii „Dzieje Pierwszych Rodziców”, pierwszy z kolekcji zamówionej przez Zygmunta Augusta i wykonanej w Brukseli w latach 1550-1560. Tkanina, zatytułowana „Szczęśliwość rajska” i opatrzona numerem inwentarzowym 1 wśród wawelskich zbiorów, przedstawia wydarzenia z początku biblijnej Księgi Rodzaju, sceny Stworzenia AdamaStworzenia EwyBóg Ojciec zapoznaje ze sobą Pierwszych RodzicówZakazu spożywania owocuGrzechu pierworodnego oraz Wygnania z raju.

Arras znajduje się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu i wypełnia w całości jedną ze ścian pomieszczenia. Ma ponad 8 m szerokości i prawie 5 m wysokości. Jego digitalizacja jest prawdziwym wyzwaniem i pierwszą tego typu próbą w Polsce. Poza stosowanym do tej pory w projekcie sprzętem, w celu równomiernego pomiaru tkaniny zostanie wykorzystany skaner geodezyjny. Rezultaty nowatorskiej próby zaprezentujemy już wkrótce na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Digitalizacja zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

W tym tygodniu nasza ekipa digitalizacyjna przeniosła się na Zamek Królewski na Wawelu. Digitalizacja wybranych eksponatów potrwa 5 tygodni, a jej efekty bedą widoczne na naszym portalu już w połowie bieżącego roku.

Dziedziniec arkadowy. Zamek Królewski na Wawelu. Fot. Stanisław Michta, © wszystkie prawa zastrzeżone

Wśród zdigitalizowanych obiektów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu znajdą się m.in. niezwykle cenne rzeźby, militaria (wśród nich oczywiście zbroja husarska), wyroby złotnicze i ceramiczne, zegary, meble i przepiękne tkaniny. Nie zabraknie również reprezentacyjnych portretów i eksponatu, bez którego prezentacja Zamku Królewskiego na Wawelu nikomu chyba nie wydawałaby się pełna, a mianowicie arrasu. Ten, którego digitalizacja jest prawdziwym wyzwaniem (jego szerokość to 854 cm), a który postaramy się wyeksponować na portalu jak najdoskonalej, pochodzi z serii arrasów „Dzieje pierwszych rodziców” i został opatrzony numerem inwentarzowym 1. Przedstawia „Dzieje rajskie”.

 

 

 

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Digitalizacja w Muzeum ING PAN w Krakowie

Digitalizacja w Muzeum ING PAN w Krakowie, luty 2014.
Fot. Marek Antoniusz Święch, arch. MIK (2014), CC-BY 3.0 PL

Ząb trzonowy mamuta, odcisk tułowia ryby (prawdopodobnie tuńczyka), w brzuchu którego są widoczne szkielety mniejszych ryb, kwarc żelazisty, który wyglądem przypomina średniowieczną twierdzę z zamkiem zbudowanym na skale to tylko niektóre z obiektów geologicznych, które pod koniec maja będzie można zobaczyć na naszym portalu. 

W ramach nowego projektu Wirtualne Muzea Małopolski Plus, nasza ekipa mobilna rozpoczęła digitalizację kolejnych 20 eksponatów, które na co dzień są przechowywane w magazynach Muzeum ING PAN w Krakowie. Wraz z nimi pojawią się opowieści kustoszy odsłaniających tajemnice natury...

Zaglądajcie do nas i bądźcie na bieżąco. Już teraz na portalu można oglądać m.in. meteoryty, wyjątkowe formy skał i minerałów, a także zęby ichtiozaura.

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Ferie w mieście — tylko w muzeum!

Ferie w mieście postrzegane są jako gorsza forma spędzania wolnego czasu, tymczasem wcale nie muszą być mniej atrakcyjne. Zwłaszcza jeśli wśród zimowych zabaw, spacerów i wypraw na lodowisko zaplanujemy wizytę w muzeum.  Przekraczając jego próg, można przenieść się w odległe krainy i poznać nieznane lądy i światy. Przedstawiamy kilka propozycji dla małych i większych odkrywców, których nie można przegapić.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie przygotowało program pod hasłem „Zimowe Podróże”. Wspólnie z kustoszami i pracownikami MEK można podążyć szlakiem ludzi i reniferów, udać się w nieznane razem z tropikalną ekspedycją, poszukać afrykańskiego słońca, odwiedzić mieszkańców Grenlandii i Alaski, tropiąc ślady łowców z krainy lodu…  

Szczegółowy program spotkań i wypraw znajduje się tutaj

Również Muzeum Narodowe w Krakowie, wpisując się w zimowy krajobraz za oknem, przygotowało projekt „Zima stuleci”, proponując rodzaj gry terenowej, podczas której można odkrywać zimowe akcenty, rozwiązując zadania, idąc po śladach i wskazówkach przygotowanych przez pracowników muzeum.

Dodatkową zachętą do odwiedzenia poszczególnych oddziałów jest bilet wstępu, który dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat kosztuje tylko 1 zł z oprowadzaniem (dla dzieci poniżej 7 roku życia wstęp wolny).

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało program specjalny na pierwsze tygodnie lutego, kusząc serią warsztatów i opowieści, wśród których nie zabraknie tych o średniowiecznych rycerzach, smokach, księżniczkach, ale też o domowych zwyczajach, które jeszcze do niedawna były kultywowane w mieszczańskich domach — wszystko podane w formie gier terenowych, planszowych i zabaw.

Zima za oknem piękna, w tym roku trwa zaledwie od tygodnia, więc krótko, warto spędzić czas wolny na świeżym powietrzu, nie zapominając o tym, że najlepszym miejscem, które inspiruje i rozpala wyobraźnię jest właśnie muzeum. Przypominamy także, że WMM z całym bogactwem ćwiczeń, pomysłów i tutoriali, czeka na Was nie tylko w czasie ferii 24 godziny na dobę. 

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Nowe galerie i modele 3D na portalu

Fragment biżuterii scytyjskiej księżniczki ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Złote kolczyki, pierścienie, fragmenty diademu, aplikacje, to tylko niektóre z ważących blisko 400 g ozdób scytyjskiej księżniczki,  odkrytych w kurhanie w okolicach Ryżanówki. Ich właścicielka miała zaledwie 145 cm wzrostu, została pochowana w biżuterii składającej się z blisko 440 sztuk.

Strój scytyjskiej księżniczki z Ryżanówki to jeden z wielu obiektów na naszym portalu, które zyskały ostatnio nowe galerie zdjęć i materiały 3D, dzięki którym można podziwiać ich faktury i wyjątkowe detale. To także jeden z eksponatów,  które pobudzają wyobraźnię, przenosząc na chwilę w świat bogatych i okrutnych plemion scytyjskich władców i wojowników…

W nowej odsłonie wzbogaconej o dodatkowe materiały na naszym portalu można także zobaczyć m.in. „Bachantkę” z Muzeum Narodowego w Krakowie, żydowską obrączką ślubną z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, a także tryptyk „Rodzinę Marii” z Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.

Na początku lutego w ramach nowego projektu Wirtualne Muzea Plus, realizowanego dzięki dofinansowaniu MKDiN, rozpoczynamy digitalizację nowych obiektów Muzeum ING PAN w Krakowie. Już wkrótce dołączą do nas nowe muzea i nowe eksponaty, a wraz z nimi nowe historie, konteksty i opowieści. Każdego dnia zmieniamy się dla Was, prezentując zarówno dzieła sztuki, jak i  zwykłe-niezwykłe przedmioty, które rozpoczęły swoje drugie życie w muzeum. Mamy nadzieję, że nasza propozycja, by Wejść Między Muzea, będzie dla Państwa źródłem wielu odkryć i inspiracji, otwierając drogę do własnych poszukiwań…

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Wyświetlanie 166 - 170 z 185 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 37