Blog

Czy wirtualne muzeum może być zwiastunem muzeum realnego?

Jak Wirtualne Muzea Małopolski wpisują się we współczesne trendy w muzealnictwie? Jak przebiegała realizacja tak dużego przedsięwzięcia? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w wywiadzie z Alicją Sułkowską-Kądziołką (koordynatorką projektu) i Łucją Piekarską-Duraj, która jako przedstawicielka Dynamiki Ekspozycji współtworzyła koncepcję portalu. Tekst ukazał się na stronie Histmag.org

Zapraszamy do lektury i do odkrywania zasobów naszego portalu — mamy nadzieję, że po spotkaniu z wirtualnymi obiektami, nabiorą Państwo jeszcze większej ochoty na wizytę w jednym z małopolskich muzeów. 

Digitalizacja w Muzeum Etnograficznym
im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Fot. Anna Berestecka, arch. MIK (2012), CC-BY 3.0 PL

 

Rzeźba „W loży” i czasza dacka — nowe obiekty 3D

Na portalu przybywa obiektów zdigitalizowanych w formie 3D — dziś prezentujemy Państwu rzeźbę „W loży” Luny Amalii Drexler z Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Marazakich — niezwykle ciekawy obiekt, w którym widać ślady inspiracji sztuką Auguste'a Rodina i czaszę dacką z I w. p.n.e. z kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie. 

Rzeźba „W loży" Amalii Luny Drexler ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich

 

 

Nowe obiekty na portalu

 

Szklanka ozdobiona sceną z legendy o św. Hubercie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich

Strój Lajkonika, szklanka ozdobiona sceną z legendy o św. Hubertcieskarb grzywien, który we wczesnym średniowieczu stanowił równowatrość stada 300 krów, gramofon tubowy z płytą z wizerunkiem najbardziej rozpoznawalnego w historii foksteriera czy piękna ażurowa balsamikna, to tylko niektóre z obiektów, jakie w tym tygodniu pojawiły się na portalu WMM. Każdy z nich opowiada swoją historię. Każdy zaprasza do ekslorowania zasobów małopolskich muzeów. Odkrywajcie i zostańcie z nami! 

 

 

 

 

 

Marka Radia Kraków dla Wirtualnych Muzeów Małopolski

Nasz portal otrzymał MARKĘ Radia Kraków — wyróżnienie dla najciekawszego wydarzenia kulturalnego minionego miesiąca.  Ideą nagrody jest promowanie dobrej jakości i rekomendowanie wydarzeń oraz postaci ważnych, fascynujących, godnych zainteresowania. Wyróżnienie jest przyznawane przez jury złożone z krakowskich dziennikarzy związanych z sektorem kultury. „To przełom w prezentacji małopolskiego dziedzictwa i zbiorów muzealnych” — tak swoją decyzję uzasadnili jurorzy. Bardzo nas cieszy to wyróżnienie! Dziękujemy!

Więcej informacji na stronie Radia Kraków.

Mamy za sobą uroczystą Galę Otwarcia

Mamy już za sobą uroczystą Galę Otwarcia, na której portal zaprezentowaliśmy online! Dziennikarze i zaproszeni na galę goście zadawali pytania zarówno podczas oficjalnej prezentacji, jak i w rozmowach z nami, wykazując duże zainteresowanie efektem naszej wielomiesięcznej pracy.

Gala była uroczystym akcentem zakończenia digitalizacji ponad 700 obiektów muzealnych i utworzenia portalu, który został oficjalnie udostępniony użytkownikom. Nie oznacza to jednak, że prace dobiegły końca. Regionalna Pracownia Digitalizacji przy Małopolskim Instytucie Kultury przystępuje do digitalizacji kolejnych obiektów muzealnych, stale poszerzając sieć powiązań treściowych wokół każdego z nich.

Portal WMM jest więc już w pełni gotowy do odwiedzin miłośników muzeów i Małopolski. Zapraszamy jednak nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale wszystkich, dla których tak samo jak dla nas „Kultura jest jak tlen”. Odwiedzajcie nas i czekajcie na nowości, które będą się pojawiały co jakiś czas!

 

Fot. Marek Antoniusz Święch, arch. MIK (2013), CC-BY 3.0.PL

Wyświetlanie 146 - 150 z 154 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 31