Blog

Konferencja „Kultura i natura”

W najbliższą środę,  5 listopada 2014 roku, samorząd Województwa Małopolskiego zaprasza na konferencję pt. „KULTUTA i NATURA, która odbędzie się w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej (ul. Tadeusza Kościuszki 40).

Przedmiotem konferencji jest podjęcie rozważań na temat związków kultury i natury w kontekście ochrony krajobrazu kulturowego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego Małopolski.

W panelu pt. „Interpretacja / Inspiracja / Integracja” znajdzie się równiez nasze wystąpienie poświęcone strategiom interpretacji dziedzictwa Małopolski w kontekście tematyki konferencji. Wśród zbiorów prezentowanych na portalu „Wirtualne Muzea Małopolski” wiele jest eksponatów, w których spotyka się kultura i natura. Te spotkania stały się dla nas i współpracujących z nami ekspertów inspiracją do stworzenia różnorodnych interpretacji tematycznych, ćwiczeń i innych aktywności, o których opowiemy na konferencji.

Serdecznie polecamy!

Szczegółowy program konferencji prezentujemy poniżej:

 

 

Jacy jesteście?

Jacy jesteście? Coraz częściej zadajemy sobie to pytanie. Czego oczekujecie od Wirtualnych Muzeów Małopolski, co w nich lubicie, co Was denerwuje, jak się po nich poruszacie, czy Was inspirują i... tysiące innych pytań. Powoli ogarniamy wielość i różnorodność panującą na naszym portalu :-) i coraz mocniej zależy nam na sprofilowaniu działań. Postanowiliśmy złożyć wniosek o dofinansowanie projektu badawczego dotyczącego oczekiwań odbiorców wobec wirtualnego uczestnictwa w kulturze, który chcemy przeprowadzić wspólnie z Instytutem Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Pedagogicznego. Będziemy Was informowac na bieżąco o jego losie :-), mając nadzieję, że pomożecie nam w jego realizacji.

A teraz wstęp do myślenia o sposobach korzystania z Internetu przez zwiedzających podczas planowania wizyt w muzeach, a także przypominania sobie lub utrwalania poznanych tam treści. Pod koniec zeszłego roku akademickiego zwróciła się do nas studentka socjologii UJ, Patrycja Chlebus, z prośbą o opublikowanie na profilu fb jej ogłoszenia dotyczącego focusu, jaki chciała zorganizować do swojego badania licencjackiego. W związku z przymierzaniem się do projektu badawczego dotyczącego profilu odbiorców portalu WMM, poprosiliśmy panią Patrycję o dodanie paru pytań dotyczących wirtualnego zwiedzania.

Podkreślmy, że nie było ono głównym celem badania pani Patrycji, jednak odpowiedzi respondentów na te właśnie pytania są dla nas bardzo interesujące, i – za zgodą pani Patrycji – publikujemy jej podsumowanie, które może i Was zainteresuje.

 

 

 

 

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Co u nas?

Wydawać by się mogło, że skoro na początku lipca opublikowaliśmy 120 nowych eksponatów, to teraz już tylko plaża, góry i inne wypoczynki... Owszem, dbamy też o czas wolny, bo bez niego nie mielibyśmy siły na realizację nowych wyzwań, jednak nie zrobiliśmy sobie zbiorowej przerwy wakacyjnej :-).

Po pierwsze, doskonalimy opublikowane już cyfrowe wizerunki: dodajemy nowe sposoby prezentacji, uzupełniamy galerię zdjęć, wzbogacamy informacje na temat obiektów, tłumaczymy je na język angielski.

Po drugie, publikujemy kolejne eksponaty, digitalizowane, wizualizowane i opisywane już nie w ramach projektu Wirtualne Muzea Małopolski Plus, lecz – bieżącej działalności Regionalnej Pracowni Digitalizacyjnej.

Po trzecie, regularnie zmieniamy wygląd strony głównej, zapraszając Was do przyjrzenia się detalom eksponatów i poznania ich szerszego kontekstu. W górnym sliderze prezentujemy szczegół wybranego eksponatu, a poniżej – jego kontekst:

  • miniaturę odsyłającą do karty danego obiektu, czyli wszystkich informacji, zarówno merytorycznych, jak i wizualnych, o danym obiekcie,

  • zaproszenie do interpretacji tematycznej inspirującej do szerszego spojrzenia na eksponat i odkrycia nieoczywistych z nim powiązań,

  • link do podstrony muzeum, z którego dany eksponat pochodzi.

W dolnej części strony znajdziecie propozycje innych jeszcze aktywności i sposobów poznawania dziedzictwa kulturowego na naszym portalu (ćwiczenia, nagrania audio, interpretacje) oraz aktualności i polecane wydarzenia.

Po czwarte, w naszej pracy pojawił się nowy trop. Informowaliśmy już o nim nieco na profilu fb, ale może zaglądacie też tutaj? Otóż wrócliśmy na nasz ukochany Zamek Królewski na Wawelu, z którym tak wspaniale nam się współpracowało w ramach projektu Wirtualne Muzea Małopolski Plus. Tym razem efekty naszej pracy posłużą, a w przypadku trzech obiektów już posłużyły, wawelskiej Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby. Planujemy też wspólny projekt badawczy, w którym wybrane przez pracowników Wawelu obiekty będą szczegółowo digitalizowane przed i po konserwacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na parametry istotne w tego rodzaju pracy. Nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów, ale digitalizacja w służbie konserwacji to naprawdę coś!

Po piąte, przygotowujemy kolejne wnioski o dofinansowanie naszych działań zarówno digitalizacyjnych, jak i tych dotyczących rozwoju portalu i zbadania Waszych oczekiwań, które wciąż tak mało znamy. Zanim zwrócimy się w tej sprawie do Was bezpośrednio, może już teraz moglibyście podzielić się z nami Waszymi uwagami na temat WMM? Bardzo serdecznie Was do tego zapraszamy!

Po szóste i nieustanne, wciąż znajdujemy błędy (niektóre dzięki Wam, za co serdecznie dziękujemy!) i staramy się je na bieżąco poprawiać :-). 

Bądźmy w kontakcie!

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

 

Lider Informatyki 2014

Lider Informatyki” to konkurs organizowany od 18 lat przez magazyn Computerworld, w którym nagradzane są polskie przedsiębiorstwa i instytucje wykorzystujące w sposób najbardziej innowacyjny i efektywny ICT (Information and Communication Technologies).

W tegorocznej edycji w gronie trzech finalistów nominowanych do tytułu Lidera Informatyki w kategorii sektora publicznego (tytuł przyznawany jest w siedmiu kategoriach) znalazł się Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Nasz organizator zgłosił do konkursu trzy projekty, których innowacyjność w dziedzinie ICT zainteresowała jury: Regionalny System Biuletynów Informacji Publicznej (RSBIP), Cyfrową Małopolskę i realizowane przez nas Wirtualne Muzea Małopolski.

Czy znajdziemy się wśród zwycięzców? Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas finałowej gali 25 września 2014 roku w Warszawie.

Szczegóły konkursu Lider Informatyki 2014: Computerworld

 

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Nowe obiekty na portalu

Detal wazy emaliowanej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

Każdego dnia pracujemy nad wzbogacaniem portalu „Wirtualne Muzea Małopolski” o nowe obiekty, powiązania i historie. Obecnie – dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny – zakończyliśmy realizację drugiego projektu digitalizacyjnego prowadzonego przez naszą pracownię – projektu Wirtualne Muzea Małopolski Plus, w ramach którego mogą Państwo zobaczyć na portalu dodatkowe 120 obiektów z czterech muzeów.

Wśród nowych muzealiów znajdują się wyjątkowo cenne obiekty z Zamku Królewskiego na Wawelu, w tym m.in. posąg św. Stanisława z 2. poł. XIV w, czy płyta nagrobna w wyobrażeniem „drzewa życia”, której historia rozpoczęła się w XI wieku. Nie zabraknie też rzeźb, w tym m.in. „Uczennicy w wieńcu z róż” z cyklu „Głowy wawelskie”, ceramiki (np. cukiernicy z serwisu Aleksandra Józefa Sułkowskiego), reprezentacyjnych szyszaków z działu militariów, czy przykładów rękodzielniczego kunsztu XVII- i XVIII-wiecznych złotników, w warsztatach których powstawały misternie dekorowane zegary.

Na miłośników najdawniejszej historii czekają nowe obiekty z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie, w tym m.in. sarkofag kartonażowy z el-Hibeh z okresu ptolemejskiego, ostraka greckie, a także stele z cmentarzyska Kom Abu Billou z I–III wieku.

Zasoby portalu poszerzamy również o dodatkowe eksponaty z Muzeum Geologicznego ING PAN w Krakowie o pozaziemskiej, kosmicznej proweniencji. Wśród nich można zobaczyć dwa wyjątkowe meteoryty – „Morasko” i „Grzempy”. Odkrywamy też historie zwierząt, które zasiedlały tereny dzisiejszej Małopolski w czasach, gdy jej powierzchnię pokrywało płytkie morze kredowe.

Listę 37 muzeów partnerskich dopełnia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z albumem drzeworytów autorstwa najsłynniejszego twórcy tej sztuki – Hokusaia, kolekcją szablonów farbiarskich, utensyliów do ceremonii parzenia herbaty, czy maską okina teatru . Wraz z wizerunkami obiektów, dzięki współpracy z kustoszami, na portalu można odnaleźć klucz do niezwykłego świata japońskiej tradycji i estetyki. Rozszerzając ramy czasowe naszej wirtualnej opowieści, zapraszamy także do odkrywania prac twórców polskiej szkoły plakatu (m.in. Wojciecha Fangora i Jana Młodożeńca). Całość dopełniają nieznane szerszej publiczności rysunki Andrzeja Wajdy.

Mamy nadzieję, że kolejne obiekty i historie, które publikujemy na rozpoczęcie wakacji, będą dla Państwa źródłem inspiracji do nowych odkryć, a poszerzone zasoby muzealne z regionu udostępnione on-line ułożą się w pełniejszą opowieść o Małopolsce, źródłach tradycji i kultury – także tej pozornie odległej – które wpływają znacznie na naszą teraźniejszość.

Zapraszamy do wsłuchania się w polifonię głosów, włączenia się w nurt tej toczącej się ponad czasem rozmowy.

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Wyświetlanie 141 - 145 z 170 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 34