Blog

Nowe obiekty na portalu

 

Szklanka ozdobiona sceną z legendy o św. Hubercie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich

Strój Lajkonika, szklanka ozdobiona sceną z legendy o św. Hubertcieskarb grzywien, który we wczesnym średniowieczu stanowił równowatrość stada 300 krów, gramofon tubowy z płytą z wizerunkiem najbardziej rozpoznawalnego w historii foksteriera czy piękna ażurowa balsamikna, to tylko niektóre z obiektów, jakie w tym tygodniu pojawiły się na portalu WMM. Każdy z nich opowiada swoją historię. Każdy zaprasza do ekslorowania zasobów małopolskich muzeów. Odkrywajcie i zostańcie z nami! 

 

 

 

 

 

Marka Radia Kraków dla Wirtualnych Muzeów Małopolski

Nasz portal otrzymał MARKĘ Radia Kraków — wyróżnienie dla najciekawszego wydarzenia kulturalnego minionego miesiąca.  Ideą nagrody jest promowanie dobrej jakości i rekomendowanie wydarzeń oraz postaci ważnych, fascynujących, godnych zainteresowania. Wyróżnienie jest przyznawane przez jury złożone z krakowskich dziennikarzy związanych z sektorem kultury. „To przełom w prezentacji małopolskiego dziedzictwa i zbiorów muzealnych” — tak swoją decyzję uzasadnili jurorzy. Bardzo nas cieszy to wyróżnienie! Dziękujemy!

Więcej informacji na stronie Radia Kraków.

Mamy za sobą uroczystą Galę Otwarcia

Mamy już za sobą uroczystą Galę Otwarcia, na której portal zaprezentowaliśmy online! Dziennikarze i zaproszeni na galę goście zadawali pytania zarówno podczas oficjalnej prezentacji, jak i w rozmowach z nami, wykazując duże zainteresowanie efektem naszej wielomiesięcznej pracy.

Gala była uroczystym akcentem zakończenia digitalizacji ponad 700 obiektów muzealnych i utworzenia portalu, który został oficjalnie udostępniony użytkownikom. Nie oznacza to jednak, że prace dobiegły końca. Regionalna Pracownia Digitalizacji przy Małopolskim Instytucie Kultury przystępuje do digitalizacji kolejnych obiektów muzealnych, stale poszerzając sieć powiązań treściowych wokół każdego z nich.

Portal WMM jest więc już w pełni gotowy do odwiedzin miłośników muzeów i Małopolski. Zapraszamy jednak nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale wszystkich, dla których tak samo jak dla nas „Kultura jest jak tlen”. Odwiedzajcie nas i czekajcie na nowości, które będą się pojawiały co jakiś czas!

 

Fot. Marek Antoniusz Święch, arch. MIK (2013), CC-BY 3.0.PL

Wielkie otwarcie

Już wkrótce, 25 września otwieramy portal Wirtualne Muzea Małopolski. Efekt wielomiesięcznej pracy stanie się widoczny dla wszystkich użytkowników. Mamy także świadomość, że tak złożony i skomplikowany portal, ukazujący ogromną i różnorodną zawartość nie może być uznany nigdy za całkowicie ukończony.

Mamy nadzieję, że nasze zasoby złożone ze zdigitalizowanych eksponatów z 35 muzeów ponadto z blisko 2000 stron towarzyszących obiektom hipertekstów i innego rodzaju treści multimedialnych otworzy świat, w którym każdy z Was zanurzy się z korzyścią dla siebie, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Sami jesteśmy ciekawi, jak to ocenicie…

 

WMM na facebooku

1075632_450898998341999_27248137_n

Jak wiecie, ruszyła kampania promocyjna projektu „Wirtualne Muzea Małopolski”. Już niedługo ruszy sam portal. Kiedy dokładnie? Jeśli chcecie być na bieżąco, mieć najświeższe informacje na temat WMM, zapraszamy na naszą stronę na facebooku. Znajdziecie tam wszystkie aktualności i na pewno jako pierwsi dowiecie się o dokładnej dacie premiery:). Polubiło nas już ponad 900 osób. Dołączcie i Wy!

Tymczasem w zespole Regionalnej Pracowni Digitalizacji trwają już ostatnie gorączkowe przygotowania. Ekipa digitalizacyjna skanuje ostatnie, zaplanowane do cyfryzacji przed premierą portalu, obiekty. Pozostały już tylko dwa muzea: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanym i Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych. Kończą się właśnie prace w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. To już naprawdę niedługo!

Wyświetlanie 126 - 130 z 132 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 27