Blog

Święta, święta i...

Atmosfera świąteczna narasta... Na każdym rogu Mikołaj z dolepioną brodą, witryny sklepowe mieniące się od świątecznych dekoracji, stacje radiowe nadające jednoznaczny repertuar, uszka i karpie na wagę lub pakowane porcjami. Ponadto gorączka zakupów i wszechobecne promocje, którym próbujemy się oprzeć.

Chcąc, nie chcąc, bierzemy udział w tym przedświątecznym zamieszaniu. Narzekamy na powszechne szaleństwo i wydatki ponad miarę, ale z czasem sami zaczynamy po cichu nucić pamiętane kolędy.

Święta Bożego Narodzenia... Różnie obchodzone, różnie przeżywane, ale wypełniające z pewnością jakąś społeczną lukę, odpowiadające na potrzebę obrzędu, rytuału, oddzielenia profanum od sacrum.

Szopka krakowska autorstwa Romana Sochackiego z 2004 roku, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

I w naszym zespole Wirtualnych Muzeów Małopolski zaczęliśmy gorączkowo przeszukiwać zasoby portalu pod kątem świątecznej symboliki. Nie ma jej tak wiele, ale to, co jest, przypomina o długotrwałych, pracochłonnych przygotowaniach do świątecznego czasu, nie w ostatniej chwili, ale na długo przed jego nastaniem. Zarówno szopki, jak i maszkara turonia, obecna jeszcze niekiedy w chodzących po podkrakowskich wsiach grupach kolędniczych, przywołują dawne zwyczaje i obrzędy, kultywowane najmocniej w ludowej tradycji, przypominające naturalny cykl roczny, czas aktywnosci i odpoczynku, czas codziennej pracy i świętowania. 

Podziwiamy misterię wykonania krakowskich szopek konkursowych (Mariana Dłużniewskiego, Macieja Moszewa i Romana Sochackiego), ale myślimy też o wysiłku i czasie poświęconym na ich przygotowanie. Powstają one co najmniej kilka miesięcy, często cały rok. Kontakt z szopką, dostrzeganie licznych szczegółów, odkrywanie symboli, niekiedy drobnych żartów ukrytych na drugim planie może być momentem przedświątecznego zatrzymania i odróżnienia masowej produkcji świątecznych dekoracji od wykonań unikalnych, autorskich, okupionych wysiłkiem i niepowtarzalnych.

Takiego zatrzymania w tym świątecznym czasie życzymy Wam bardzo serdecznie!

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Wirtualne na konferencji w Warszawie

19 grudnia zapraszamy do Warszawy na XVII spotkanie z cyklu Nowoczesne Muzea i Galerie, które tym razem będzie dedykowane rozwiązaniom mobilnym wykorzystywanym w muzeach. Na konferencji, poza przentacją naszego projektu, o swoich doświadczeniach tworzenia aplikacji mobilnych opowiedzą prelegenci z Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Pałacu w Wilanowie. Będzie można także posłuchać o najnowszych światowych trendach w projektach mobilnych. 

Szczegóły są dostępne na stronie organizatora — Centrum Promocji Informatyki.

Serdecznie zapraszamy!

Zabierzcie Wirtualne ze sobą!

Jesteście już z nami ponad dwa miesiące. Dziękujemy! Czy odkryliście w tym czasie zakamarki portalu? Czy znacie już wszystkie możliwości poznawania zgromadzonego na Wirtualnych Muzeach Małopolski dziedzictwa? 

Przygotowaliśmy ich dla Was naprawde wiele. Wciąż też pracujemy nad nowymi ujęciami tematów, wzbogacaniem treści i udoskonalaniem modeli 3D. Dziś natomiast o Małopolsce w 100 obiektach i audialnej formie tej cześci portalu.

Robi się coraz zimniej, rzadziej wyprowadzamy rowery, częściej korzystamy z komunikacji miejskiej. To z myślą o takiej m.in. sytuacji przygotowaliśmy dla Was krótkie kilkuminutowe nagrania audio, opowieści specjalistów i kustoszy o wybranych obiektach. Możecie posłuchać ich na portalu, oglądając równocześnie opisywany eksponat w pełnej krasie. Możecie też pobrać historię/historie, które Was zainteresowały w formie plików MP3 i wysłuchać ich np. w zatłoczonym autobusie, kiedy otworzenie książki graniczy z cudem :-).

Równie ciekawe, i to nie tylko dla osób niewidomych i słabowidzących, z myślą o których zostały przygotowane, są opisy eksponatów nagrane w technice audiodeskrypcji.

Zapraszamy serdecznie: http://muzea.malopolska.pl/malopolska-w-100-obiektach

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Konferencja „IT w kulturze”

Tym razem na prezentację naszego projektu zapraszamy do Krakowa! Już jutro, 27 listopada 2013 r., w galerii „Bunkier Sztuki” (pl. Szczepański 3a) „Wirtualne Muzea Małopolski” zostaną przedstawione w ramach konferencji „IT w kulturze”, poświęconej zarządzaniu kolekcjami w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej. Prezentacje wygłoszą również przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (Maria Cibicka, Artur Wabik), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (Marta Miśkowiec), social media manager – Michał Pałasz, Firma Ontia Sp. z o.o.

 

Szczegółowy program konferencji:

10:00 – 10:15 Rozpoczęcie Konferencji
10:15 – 10:45 Bogusław Ruśnica – Proces tworzenia i realizacji projektów wystawienniczych
10:45 – 11:20 Ontia Sp. z o.o. Expono – system do organizacji i zarządzania wystawami
11:20 – 11:50 dyskusja
11:50 – 12:15 przerwa kawowa
12:15 – 12:45 Małopolski Instytut Kultury – Realizacja projektu „Wirtualne Muzea Małopolski” pod kątem prezentacji doświadczeń i narzędzi przydatnych instytucjom kultury
12:45 - 13:15 Muzeum Historii Fotografii (Marta Miśkowiec) – Prezentacja kolekcji w Internecie MHF
13:15 – 13:25 Ontia Sp. z o.o. Navigart – system do zarządzania kolekcjami w Internecie
13:25 – 13:55 Wojewódzka Biblioteka Publiczna (Maria Cibicka, Artur Wabik) – Projekt Arteteka
13:55 – 14:25 Michał Pałasz – Krakowskie Muzea w mediach społecznościowych
14:25 – 14:55 Dyskusja
14:55 – 15:00 Zakończenie konferencji

Organizatorem konferencji jest Firma Ontia Sp. z o.o.

Dzieła natury w WMM

Przywykliśmy do mówienia o czymś pięknym: „dzieło sztuki”. A dzieło natury? Przepiękne kształty, barwy, nieprawdopodobne zestawienia, których nie tknęła ludzka ręka?  Na naszym portalu prezentujemy przykłady fascynującej twórczości natury, jak np. kryształy halitu w najróżniejszych formach, tajemnicze włosy solne z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, czy zatrzymane w krysztale halitu zdźbła trawy sprzed 5 mln lat z Muzeum Geologicznego WGGiOS AGH.
Dziś udostępniamy Państwu możliwość dokładnego przyjrzenia się spotkaniu natury i człowieka w zaskakującej formie, czyli skupieniu kryształów wytworzonemu na drewnianej konewce, którą w przeszłości przelewano solankę w kopalniach.

Wyświetlanie 126 - 130 z 140 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 28