Blog

Społeczny wymiar architektury

 „Teraz bowiem nie tylko w Nowym Jorku i Ameryce, ale prawie wszędzie nawet niewielkich projektów nie można realizować bez udziału społeczeństwa. Ludzie chcą wiedzieć, co się buduje. Dlaczego tak, a nie inaczej? Co znaczy to lub owo? Kto jest wykonawcą? Czy projekt nie stwarza zagrożenia dla środowiska? Ludzie interesują się nie tylko techniczną, ale też kulturalną stroną projektów. Nie chcą już polegać na decyzjach podejmowanych w salach konferencyjnych. Społeczeństwo pragnie dziś uczestniczyć w procesie kształtowania naszego otoczenia”.

Daniel Libeskind  (polsko-amerykański architekt i teoretyk architektury)

Wiesław Tomaszkiewicz, „Budowa osiedla mieszkaniowego — Kraków, Nowa Huta”, l. 50. XX wieku, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie

Pierwszego lipca obchodzimy Światowy Dzień Architektury. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodową Unię Architektów (Union internationale des architectes, UIA), która reprezentuje architektów z ponad 124 krajów. Konsolidacja środowisk z całego świata pozwala na wymianę poglądów oraz przede wszystkim dyskusję, która obecnie dotyczy głównie przestrzeni publicznej, rewitalizacji, jak również udziału odbiorcy w jej kształtowaniu.

Jak duży wpływ ma otoczenie, w tym przede wszystkim architektura, na człowieka? Przekonujemy się o tym niemal na co dzień. Natomiast świadomość ta przekłada się (a przynajmniej powinna) na zainteresowanie całokształtem działań przestrzennych wokół nas, na które możemy mieć wpływ. Dobrze zaprojektowana przestrzeń architektoniczna jest estetyczna i funkcjonalna, tworzona w relacji z otoczeniem, w kontekście miejsca, zachowując proporcje między zabudową i przestrzenią niezabudowaną – po prostu dobrze zaprojektowana. Wraz ze wzrostem problemów we współczesnej teorii architektury już nie tylko technicznych czy estetycznych, ale też funkcjonalnych, społecznych etc., projektowanie stanowi dziś nie lada wyzwanie dla każdego architekta, a w dyskusji o wspólnej przestrzeni znaczenie ma każdy głos.

Opracowanie: Paulina Kluz (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Komentarze
URL trackback'a:

Ostatnie komentarze: