Blog

Gramy w sztukę, bo każdy może być artystą

Włączenie do zbiorów Wirtualnych Muzeów Małopolski zasobów sztuki współczesnej z kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki stało się pretekstem do przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych dla dzieci. Ze względu na brak wystarczającej przestrzeni wystawienniczej w galerii prace z kolekcji są zazwyczaj niedostępne dla publiczności. W takiej sytuacji platforma internetowa staje się poniekąd jedyną przestrzenią do prezentacji sztuki współczesnej z kolekcji Bunkra Sztuki i jednocześnie umożliwia hipertekstualną podróż poprzez tematy i tagi.

Co nam daje kontakt ze sztuką w Internecie? Chociaż to medium nie zastąpi odbiorcom osobistego kontaktu z dziełem, to daje możliwość wnikliwego oglądania obiektów. Digitalizacja jest formą „ocalenia” i zwizualizowania sztuki, a w przypadku Bunkra Sztuki szczególnym przykładem są projekty efemeryczne i site-specific. Dzięki technologii można oglądać detale, fragmenty dzieł, które powstały w konkretnej przestrzeni na jakiś czas.

Barbara Bańda, Codzienne wiadomości, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, © wszystkie prawa zastrzeżone

Warsztat Kiedy pod ręką nie ma oryginału. Fałszujemy dzieła sztuki wprowadzał uczestników w świat sztuki współczesnej i cyfrowych zasobów na platformie Wirtualne Muzea Małopolski. Opowieść o obiektach, które schowane są w muzealnych magazynach, a ich wyjęcie i ekspozycja nie zawsze są możliwe, stanowiła punkt wyjścia do rozmowy o zasobach sztuki w Internecie i możliwości ich użycia. Inspiracją do praktycznej części warsztatu były kolaże Basi Bańdy Codzienne wiadomości i obiekt Maurycego Gomulickiego Bestia. Artystka wykorzystuje w swoich pracach tytuły z gazet, zapisując je na odwrociu. Tytuły: Na Podhalu halny wieje od nocy i nie ustaje, Wzywał pomocy, zsunął się do schroniska. Wypadek w Tatrach, Przy kampusie spotkasz dzika. A może to nie dzik?, Stężenie pyłu w krakowskim powietrzu nadal wysokie, Założono niedźwiedziom nadajniki by śledzić ich ruchy, Robocomp. Walki i pokazy robotów na AGH, Czyżyny wydają wojnę wrakom i szczurom, Kradnie dziwne przedmioty. Pieniądze i biżuteria są nudne? stanowią punkt wyjścia do zaskakującego zestawienia rysunków tuszem i fragmentów z codziennych gazet.

Dzieci wcieliły się w fałszerzy sztuki: miały okazje poznać domowe sposoby postarzania papieru, wybrać motywy natury ze zbiorów cyfrowych WMM, Rijksmuseum, Van Gogh Museum w Amsterdamie i wylosować tytuły z gazet. Korzystając z dostępnych materiałów, uczestnicy warsztatów przetwarzali je według własnych inwencji, mając możliwość obejrzenia w gablocie jednego kolażu i małej rzeźby stanowiącej prototyp obiektu Gomulickiego. Na ścianie dzięki użyciu projektora można było obejrzeć awers i rewers dwudziestu kolaży Bańdy i trójwymiarowy model pracy Gomulickiego. W efekcie warsztatów powstały prace, które uczestnicy chętnie zabrali do swoich kolekcji.

Następny warsztat Kiedy pod ręką nie ma oryginału. Fałszujemy dzieła sztuki odbędzie się w sobotę, 3 marca o godzinie 12.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Zapraszamy!

Szczegóły na stronie Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Komentarze
URL trackback'a:

Ostatnie komentarze: