Blog

Lekcje bez rutyny, czyli zasoby portalu Wirtualne Muzea Małopolski w edukacji

Lekcja historii w oparciu o obiekt z epoki? Czytanie dzieła sztuki, które można obejrzeć z każdej strony? A może uczenie się tworzenia opowieści wykorzystującej przedmiot, który kryje w sobie wiele historii?

W zakładce Ćwiczenia zamieszczamy nowy dział – Scenariusze lekcji przeznaczony dla nauczycieli. Konspekty lekcji języka polskiego, historii i plastyki zostały przygotowane przez nauczycieli tych przedmiotów we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Scenariusze zajęć realizują cele kształcenia wskazane w podstawie programowej, ale przede wszystkim mają zachęcić do wykorzystywania wizerunków cyfrowych zdigitalizowanych eksponatów z małopolskich muzeów podczas lekcji przedmiotowych. Materiały pomocnicze składają się ze scenariusza lekcji, kart pracy i infografik ilustrujących jego główne założenia. Są to przykładowe metody na odwoływanie się do zasobów dziedzictwa kulturowego podczas zajęć z młodzieżą. Już wkrótce pojawią się scenariusze zajęć autorstwa Moniki Nęckiej.

Tworząc ten dział, chcemy zainspirować nauczycieli do skorzystania z gotowych scenariuszy zajęć, ale także do autorskiego wykorzystywania i upowszechniania zasobów dziedzictwa kulturowego i to nie tylko na lekcjach plastyki. Dzieła sztuki mogą być punktem wyjścia i inspiracją do rozwijania krytycznego, niekonwencjonalnego myślenia, prowokować do stawiania pytań i pomóc w analizie otaczającej nas rzeczywistości. Dzięki złożonemu procesowi digitalizacji na portalu dostępne są wizerunki eksponatów na co dzień schowanych w magazynach muzealnych, archiwach i prywatnych kolekcjach. Nowe technologie, zastosowane do tworzenia trójwymiarowych obiektów, umożliwiają oglądanie ich wnętrza, detali, faktur i ornamentów. Cyfrowe repozytorium umożliwia ich zestawianie o dowolnej porze, w wybranym przez siebie miejscu. Ze zdigitalizowanych artefaktów można stworzyć kolekcje i wirtualne wystawy. Zależy nam na umożliwieniu odbiorcom jak najpełniejszego i najefektywniejszego korzystania z dostępnych dóbr kultury na otwartych licencjach.

 

Scenariusz zajęć: wykorzystanie zasobów portalu WMM   w pracy  z uczniami na lekcji języka polskiego

Scenariusz zajęć: wykorzystanie zasobów portalu WMM w pracy z uczniami na lekcji historii

Scenariusz zajęć: wykorzystanie zasobów portalu WMM    w pracy z uczniami na lekcji plastyki lub wiedzy o kulturze

Zachęcamy nauczycieli, edukatorów do skorzystania z zamieszczonych materiałów, a także do tworzenia własnych scenariuszy. Zapraszamy także do udziału w bezpłatnym warsztacie inaugurującym publikację materiałów edukacyjnych na portalu WMM:

Dziedzictwo w praktyce. Wykorzystanie zasobów portalu Wirtualne Muzea Małopolski podczas zajęć szkolnych.

Co nam daje kontakt ze sztuką? Jakich kompetencji nabywamy, analizując i interpretując dzieła? Jaką rolę podczas lekcji mogą odgrywać obiekty muzealne? W jaki sposób można je wykorzystać podczas zajęć szkolnych? Jak stworzyć autorski scenariusz? W jaki sposób posłużyć się zdigitalizowanymi zasobami podczas lekcji? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do udziału w warsztacie.

Kiedy: 12 grudnia (środa), godz. 14.00–17.30

Gdzie: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków

Dla kogo: Dla wszystkich nauczycieli, którzy podczas swoich zajęć chcą zainteresować dzieci i młodzież dziedzictwem kulturowym

Podczas warsztatów:

  • porozmawiamy o dziedzictwie kulturowym i jego roli w edukacji,
  • zaprezentujemy portal Wirtualne Muzea Małopolski,
  • będziemy pracować nad stworzeniem autorskich scenariuszy.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: balazy@mik.krakow.pl

Maksymalna liczba uczestników szkolenia: 20 osób.

Prowadząca:

Monika Nęcka – pedagożka, wykłada przedmioty edukacji artystycznej na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Autorka programu historii sztuki dla edukacji wczesnoszkolnej oraz ćwiczeń z identyfikacji kulturowej dla dzieci. Metodyczka sztuki współpracująca z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Międzynarodowym Centrum Kultury, muzeami i instytucjami kultury oraz organizacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością. Członkini Zarządu Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA oraz Forum Kraków. Prowadzi warsztaty artystyczne i edukacyjne dla uczestników w każdym wieku.

Polecamy!

Komentarze
URL trackback'a:

Ostatnie komentarze: