Blog

Regionalna Pracownia Digitalizacji MIK w programie „1200 muzeów”

Regionalną Pracownię Digitalizacji odwiedziła ekipa programu 1200 muzeów. Jego autor, Krzysztof Glondys, wraz z zespołem nagrywali odcinek, którego głównymi bohaterami będą Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Fonografii w Niepołomicach oraz RPD. Wszystkie te miejsca stanowią połączone ogniwa historii rozwoju techniki, od różnych form zapisu obrazu, dalej dźwięku, aż do  ‒ stanowiącego ich podsumowanie ‒ cyfrowego odwzorowania i wizualizacji w postaci modelu 3D.

Fot. Marek Antoniusz Święch, arch. MIK (2015), CC-BY 3.0 PL

W towarzystwie dociekliwego prowadzącego, Adama Grzanki, zespół RPD wyjaśniał krok po kroku jak wygląda proces digitalizacji obiektu, począwszy od skanowania, przez fotografowanie, aż do postprodukcji w postaci stworzenia modelu. Podsumowaniem stało się oprowadzanie po portalu Wirtualne Muzea Małopolski, gdzie publikowane są efekty działań technicznych i merytorycznych całego zespołu RPD.

Program 1200 muzeów emitowany jest w TVP Regionalnej. Ekipa telewizyjna, prócz zwiedzania poszczególnych miejsc, pokazywania eksponatów muzealnych, spotyka przede wszystkim wielu ciekawych ludzi, którzy w nich pracują. Wszystkie odcinki programu można znaleźć na stronie TVP Kraków.

Jeżeli chcecie wiedzieć jak wygląda nasza Pracownia, a w niej codzienna praca RPD i kto za nią stoi, zapraszamy do oglądania 1200 muzeów.

Opracowanie: Paulina Kluz (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Komentarze

Ostatnie komentarze: