Blog

Konferencja „Kultura i natura”

W najbliższą środę,  5 listopada 2014 roku, samorząd Województwa Małopolskiego zaprasza na konferencję pt. „KULTUTA i NATURA, która odbędzie się w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej (ul. Tadeusza Kościuszki 40).

Przedmiotem konferencji jest podjęcie rozważań na temat związków kultury i natury w kontekście ochrony krajobrazu kulturowego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego Małopolski.

W panelu pt. „Interpretacja / Inspiracja / Integracja” znajdzie się równiez nasze wystąpienie poświęcone strategiom interpretacji dziedzictwa Małopolski w kontekście tematyki konferencji. Wśród zbiorów prezentowanych na portalu „Wirtualne Muzea Małopolski” wiele jest eksponatów, w których spotyka się kultura i natura. Te spotkania stały się dla nas i współpracujących z nami ekspertów inspiracją do stworzenia różnorodnych interpretacji tematycznych, ćwiczeń i innych aktywności, o których opowiemy na konferencji.

Serdecznie polecamy!

Szczegółowy program konferencji prezentujemy poniżej:

 

 

Jacy jesteście?

Jacy jesteście? Coraz częściej zadajemy sobie to pytanie. Czego oczekujecie od Wirtualnych Muzeów Małopolski, co w nich lubicie, co Was denerwuje, jak się po nich poruszacie, czy Was inspirują i... tysiące innych pytań. Powoli ogarniamy wielość i różnorodność panującą na naszym portalu :-) i coraz mocniej zależy nam na sprofilowaniu działań. Postanowiliśmy złożyć wniosek o dofinansowanie projektu badawczego dotyczącego oczekiwań odbiorców wobec wirtualnego uczestnictwa w kulturze, który chcemy przeprowadzić wspólnie z Instytutem Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Pedagogicznego. Będziemy Was informowac na bieżąco o jego losie :-), mając nadzieję, że pomożecie nam w jego realizacji.

A teraz wstęp do myślenia o sposobach korzystania z Internetu przez zwiedzających podczas planowania wizyt w muzeach, a także przypominania sobie lub utrwalania poznanych tam treści. Pod koniec zeszłego roku akademickiego zwróciła się do nas studentka socjologii UJ, Patrycja Chlebus, z prośbą o opublikowanie na profilu fb jej ogłoszenia dotyczącego focusu, jaki chciała zorganizować do swojego badania licencjackiego. W związku z przymierzaniem się do projektu badawczego dotyczącego profilu odbiorców portalu WMM, poprosiliśmy panią Patrycję o dodanie paru pytań dotyczących wirtualnego zwiedzania.

Podkreślmy, że nie było ono głównym celem badania pani Patrycji, jednak odpowiedzi respondentów na te właśnie pytania są dla nas bardzo interesujące, i – za zgodą pani Patrycji – publikujemy jej podsumowanie, które może i Was zainteresuje.

Co u nas?

Wydawać by się mogło, że skoro na początku lipca opublikowaliśmy 120 nowych eksponatów, to teraz już tylko plaża, góry i inne wypoczynki... Owszem, dbamy też o czas wolny, bo bez niego nie mielibyśmy siły na realizację nowych wyzwań, jednak nie zrobiliśmy sobie zbiorowej przerwy wakacyjnej :-).

Po pierwsze, doskonalimy opublikowane już cyfrowe wizerunki: dodajemy nowe sposoby prezentacji, uzupełniamy galerię zdjęć, wzbogacamy informacje na temat obiektów, tłumaczymy je na język angielski.

Po drugie, publikujemy kolejne eksponaty, digitalizowane, wizualizowane i opisywane już nie w ramach projektu Wirtualne Muzea Małopolski Plus, lecz – bieżącej działalności Regionalnej Pracowni Digitalizacyjnej.

Po trzecie, regularnie zmieniamy wygląd strony głównej, zapraszając Was do przyjrzenia się detalom eksponatów i poznania ich szerszego kontekstu. W górnym sliderze prezentujemy szczegół wybranego eksponatu, a poniżej – jego kontekst:

  • miniaturę odsyłającą do karty danego obiektu, czyli wszystkich informacji, zarówno merytorycznych, jak i wizualnych, o danym obiekcie,

  • zaproszenie do interpretacji tematycznej inspirującej do szerszego spojrzenia na eksponat i odkrycia nieoczywistych z nim powiązań,

  • link do podstrony muzeum, z którego dany eksponat pochodzi.

W dolnej części strony znajdziecie propozycje innych jeszcze aktywności i sposobów poznawania dziedzictwa kulturowego na naszym portalu (ćwiczenia, nagrania audio, interpretacje) oraz aktualności i polecane wydarzenia.

Po czwarte, w naszej pracy pojawił się nowy trop. Informowaliśmy już o nim nieco na profilu fb, ale może zaglądacie też tutaj? Otóż wrócliśmy na nasz ukochany Zamek Królewski na Wawelu, z którym tak wspaniale nam się współpracowało w ramach projektu Wirtualne Muzea Małopolski Plus. Tym razem efekty naszej pracy posłużą, a w przypadku trzech obiektów już posłużyły, wawelskiej Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby. Planujemy też wspólny projekt badawczy, w którym wybrane przez pracowników Wawelu obiekty będą szczegółowo digitalizowane przed i po konserwacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na parametry istotne w tego rodzaju pracy. Nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów, ale digitalizacja w służbie konserwacji to naprawdę coś!

Po piąte, przygotowujemy kolejne wnioski o dofinansowanie naszych działań zarówno digitalizacyjnych, jak i tych dotyczących rozwoju portalu i zbadania Waszych oczekiwań, które wciąż tak mało znamy. Zanim zwrócimy się w tej sprawie do Was bezpośrednio, może już teraz moglibyście podzielić się z nami Waszymi uwagami na temat WMM? Bardzo serdecznie Was do tego zapraszamy!

Po szóste i nieustanne, wciąż znajdujemy błędy (niektóre dzięki Wam, za co serdecznie dziękujemy!) i staramy się je na bieżąco poprawiać :-). 

Bądźmy w kontakcie!

Lider Informatyki 2014

Lider Informatyki” to konkurs organizowany od 18 lat przez magazyn Computerworld, w którym nagradzane są polskie przedsiębiorstwa i instytucje wykorzystujące w sposób najbardziej innowacyjny i efektywny ICT (Information and Communication Technologies).

W tegorocznej edycji w gronie trzech finalistów nominowanych do tytułu Lidera Informatyki w kategorii sektora publicznego (tytuł przyznawany jest w siedmiu kategoriach) znalazł się Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Nasz organizator zgłosił do konkursu trzy projekty, których innowacyjność w dziedzinie ICT zainteresowała jury: Regionalny System Biuletynów Informacji Publicznej (RSBIP), Cyfrową Małopolskę i realizowane przez nas Wirtualne Muzea Małopolski.

Czy znajdziemy się wśród zwycięzców? Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas finałowej gali 25 września 2014 roku w Warszawie.

Szczegóły konkursu Lider Informatyki 2014: Computerworld

Nowe obiekty na portalu

Detal wazy emaliowanej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, fot. Marek Antoniusz Święch, zespół RPD

Każdego dnia pracujemy nad wzbogacaniem portalu „Wirtualne Muzea Małopolski” o nowe obiekty, powiązania i historie. Obecnie – dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny – zakończyliśmy realizację drugiego projektu digitalizacyjnego prowadzonego przez naszą pracownię – projektu Wirtualne Muzea Małopolski Plus, w ramach którego mogą Państwo zobaczyć na portalu dodatkowe 120 obiektów z czterech muzeów.

Wśród nowych muzealiów znajdują się wyjątkowo cenne obiekty z Zamku Królewskiego na Wawelu, w tym m.in. posąg św. Stanisława z 2. poł. XIV w, czy płyta nagrobna w wyobrażeniem „drzewa życia”, której historia rozpoczęła się w XI wieku. Nie zabraknie też rzeźb, w tym m.in. „Uczennicy w wieńcu z róż” z cyklu „Głowy wawelskie”, ceramiki (np. cukiernicy z serwisu Aleksandra Józefa Sułkowskiego), reprezentacyjnych szyszaków z działu militariów, czy przykładów rękodzielniczego kunsztu XVII- i XVIII-wiecznych złotników, w warsztatach których powstawały misternie dekorowane zegary.

Na miłośników najdawniejszej historii czekają nowe obiekty z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie, w tym m.in. sarkofag kartonażowy z el-Hibeh z okresu ptolemejskiego, ostraka greckie, a także stele z cmentarzyska Kom Abu Billou z I–III wieku.

Zasoby portalu poszerzamy również o dodatkowe eksponaty z Muzeum Geologicznego ING PAN w Krakowie o pozaziemskiej, kosmicznej proweniencji. Wśród nich można zobaczyć dwa wyjątkowe meteoryty – „Morasko” i „Grzempy”. Odkrywamy też historie zwierząt, które zasiedlały tereny dzisiejszej Małopolski w czasach, gdy jej powierzchnię pokrywało płytkie morze kredowe.

Listę 37 muzeów partnerskich dopełnia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z albumem drzeworytów autorstwa najsłynniejszego twórcy tej sztuki – Hokusaia, kolekcją szablonów farbiarskich, utensyliów do ceremonii parzenia herbaty, czy maską okina teatru . Wraz z wizerunkami obiektów, dzięki współpracy z kustoszami, na portalu można odnaleźć klucz do niezwykłego świata japońskiej tradycji i estetyki. Rozszerzając ramy czasowe naszej wirtualnej opowieści, zapraszamy także do odkrywania prac twórców polskiej szkoły plakatu (m.in. Wojciecha Fangora i Jana Młodożeńca). Całość dopełniają nieznane szerszej publiczności rysunki Andrzeja Wajdy.

Mamy nadzieję, że kolejne obiekty i historie, które publikujemy na rozpoczęcie wakacji, będą dla Państwa źródłem inspiracji do nowych odkryć, a poszerzone zasoby muzealne z regionu udostępnione on-line ułożą się w pełniejszą opowieść o Małopolsce, źródłach tradycji i kultury – także tej pozornie odległej – które wpływają znacznie na naszą teraźniejszość.

Zapraszamy do wsłuchania się w polifonię głosów, włączenia się w nurt tej toczącej się ponad czasem rozmowy.  

Wyświetlanie 1 - 5 z 30 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 6